Powstanie centralny rejestr oszczędności energii finalnej
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o efektywności energetycznej, której celem jest dostosowanie naszego prawa do unijnych regulacji oraz umożliwienie realizacji krajowego celu w zakresie oszczędności energii na rok 2030.
Popisanie przez prezydenta ustawy z dnia 20 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o efektywności energetycznej umożliwi implementację do prawa krajowego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2002 z dnia 11 grudnia 2018 r.
Jak podkreśla Kancelaria Prezydenta, nowe przepisy umożliwią implementację rozwiązań zmierzających do osiągnięcia przez Polskę krajowego celu oszczędności energii finalnej na koniec 2030 r. w wysokości 5580 toe.
Wśród nowych regulacji, które pojawią się w ustawie o efektywności energetycznej jest włączenie podmiotów zajmujących się importem i sprzedażą paliw ciekłych do systemu świadectw efektywności energetycznej – systemu białych certyfikatów.
Zmiany mają także umożliwić wywiązywanie się z obowiązków w dziedzinie oszczędności energii poprzez działania polegające na przyłączaniu odbiorców do sieci ciepłowniczej lub wymianie źródeł ciepła u odbiorców końcowych w ramach programów bezzwrotnych dofinansowań.
Ponadto podpisana przez prezydenta nowelizacja zakłada wprowadzenie możliwości wykorzystania tzw. środków alternatywnych, stanowiących uzupełnienie systemu świadectw efektywności energetycznej, do rozliczenia krajowego celu oszczędności energii finalnej. Środki alternatywne zostały zdefiniowane jako programy i instrumenty służące poprawie efektywności energetycznej, finansowane m.in. z budżetu państwa, budżetu UE oraz środków z pomocy udzielanej przez państwa EFTA.
Nowe regulacje mają doprecyzować przypadki, w których umowy o poprawę efektywności energetycznej nie będą zwiększały długu publicznego, co ma zachęcić samorządy do większej aktywności w podejmowaniu działań na rzecz oszczędzania energii.
Kolejny punkt to utworzenie centralnego rejestru oszczędności energii finalnej, w którym będą gromadzone dane dotyczące zrealizowanych projektów efektywności energetycznej spoza systemu białych certyfikatów. Jak zapewniają autorzy nowych przepisów, utworzenie rejestru ma pozwolić na usprawnienie monitorowania i raportowania oszczędności energii.
W końcu nowe przepisy nakładają na właścicieli lub zarządców budynków wielolokalowych obowiązku montażu do 1 stycznia 2027 r. inteligentnych ciepłomierzy i wodomierzy.
Ustawa wejdzie w życie z wyjątkami 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Przepisy w zakresie umów o poprawę efektywności energetycznej oraz przepisów odnoszących się do utworzenia centralnego rejestru oszczędności energii finalnej wejdą w życie w dniu 1 stycznia 2022 r.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.