Google korzysta w 100 proc. z energii odnawialnej

Google korzysta w 100 proc. z energii odnawialnej
Google

W 2020 r. Google czwarty rok z rzędu zdołał pokryć 100 proc. swojego globalnego zużycia energii elektrycznej zakupami energii ze źródeł odnawialnych. Kolejny cel firmy to przejście na czystą energię w trybie 24/7.

Google jako pierwsze tak duże przedsiębiorstwo osiągnął cel 100 proc. zielonej energii po raz pierwszy w 2017 roku i od tego czasu konsekwentnie utrzymuje ten stan. Łącznie firma podpisała dotąd umowy na zakup energii z ponad 50 projektów generujących energię ze źródeł odnawialnych o łącznej mocy 5,5 GW.

Osiągnięcie 100-procentowego pokrycia zapotrzebowania zakupami energii odnawialnej było możliwe pomimo rosnącej ilości obliczeń wykonywanych w centrach danych Google.

REKLAMA

Tym większym wyzwaniem było to w 2020 roku, w którym znaczna część aktywności społecznej przeniosła się do Internetu, o czym świadczy ponad bilion minut rozmów, jakie w ubiegłym roku przeprowadzili użytkownicy Google Meet i Duo. 

Amerykańska firma podkreśla przy tym, że w ostatniej dekadzie zużycie energii elektrycznej w centrach danych na całym świecie utrzymywało się na niemal niezmienionym poziomie, mimo że zapotrzebowanie na zdolności obliczeniowe wzrosło aż o 550 procent.

Google jest liderem tego trendu: w porównaniu z sytuacją sprzed pięciu lat dostarcza obecnie około siedem razy więcej mocy obliczeniowej przy zużywaniu tej samej ilości energii elektrycznej.

Ubiegłoroczne osiągnięcie Google zawdzięcza również kolejnemu pakietowi umów dotyczących energii odnawialnej, który został ogłoszony pod koniec 2019 roku. 

REKLAMA

Jako operator najczystszej chmury obliczeniowej Google współpracuje także z rosnącą grupą klientów z branży IT, którzy koncentrują się na zmniejszeniu wpływu swoich operacji na emisję dwutlenku węgla.

Google przytacza dane, zgodnie z którymi 26 proc. liderów IT przyspieszyło w ubiegłym roku realizację projektów związanych z redukcją emisji. 

Aby pomóc klientom w realizacji tego celu, Google udostępnił średni godzinowy wskaźnik Carbon Free Energy Percentage (CFE%) dla większości regionów Google Cloud.

Teraz amerykańska firma udostępnia także nowe narzędzie wykorzystujące te dane – wyszukiwarkę regionów Google Cloud, która ma pomóc klientom wybrać region Google Cloud w oparciu nie tylko o takie parametry jak cena czy opóźnienia dla użytkowników końcowych, ale także ślad węglowy generowany przez obliczenia dokonywane w danym regionie.

Do 2030 roku Google zamierza przejść na korzystanie z energii bezemisyjnej 24/7 w każdym miejscu, w którym prowadzi działalność

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.