Średnia cena energii w kontraktach pozagiełdowych najwyższa od 10 lat

Średnia cena energii w kontraktach pozagiełdowych najwyższa od 10 lat
Enel X

Urząd Regulacji Energetyki ogłosił średnią cenę energii elektrycznej sprzedawanej przez wytwórców w tzw. kontraktach OTC (over-the-counter), czyli umowach dwustronnych zawieranych na rynku pozagiełdowym.

Średnia cena energii elektrycznej w kontraktach OTC w pierwszym kwartale 2021 roku – sprzedanej na zasadach innych niż wynikające z art. 49a ust. 1 ustawy Prawo energetyczne – wyniosła 237,27 zł/MWh i była najwyższa, biorąc pod uwagę ceny w pierwszych kwartałach, w ciągu ostatnich 10 lat.

URE stwierdził ten fakt na podstawie danych przekazanych przez wytwórców i obejmujących sprzedaż energii elektrycznej pochodzącej z własnej produkcji w pierwszych kwartałach lat 2011-2021.

REKLAMA

Podana przez Urząd cena nie uwzględnia podatków (VAT, akcyza), opłat niezwiązanych z ilością sprzedanej energii elektrycznej oraz zobowiązań związanych z prawami majątkowymi. Cenę obliczono na podstawie danych przekazanych przez wytwórców i obejmujących sprzedaż energii elektrycznej pochodzącej z własnej produkcji w pierwszym kwartale 2021 r., o łącznym wolumenie 7,73 TWh.

Źródło: Urząd Regulacji Energetyki.

Jak tłumaczy URE, istotny wpływ na poziom tej ceny miały kontrakty zawierane z dużym – rocznym, dwuletnim – wyprzedzeniem. W konsekwencji cena może nie odzwierciedlać aktualnych warunków rynkowych.

REKLAMA

W czwartym kwartale 2020 r. obliczona w ten sam sposób średnia cena energii elektrycznej wyniosła 247,48 zł/MWh, a w trzecim kwartale ubiegłego roku 253,48 zł/MWh, przy wolumenach sprzedaży wynoszących odpowiednio 9,48 TWh oraz 6,47 TWh energii elektrycznej.

Z kolei w pierwszym kwartale 2020 r. średnia cena energii sprzedanej na zasadach innych niż wynikające z art. 49a ust. 1 ustawy Prawo energetyczne wyniosła 235,44 zł/MWh przy wolumenie sprzedaży na poziomie 10,12 TWh energii elektrycznej.

URE podaje cyklicznie również średnią kwartalną cenę energii elektrycznej obliczaną zgodnie z z art. 23 ust. 2 pkt 18 lit. b) ustawy Prawo energetyczne.

Ta cena ma znaczenie dla części wytwórców energii odnawialnej – w tym dla przedsiębiorców posiadających mikroinstalacje i rozliczających nadwyżki energii wprowadzonej do sieci po średniej cenie energii na rynku hurtowym z wcześniejszego kwartału.

Więcej na temat ostatnio obliczonej w ten sposób ceny w artykule: URE podał cenę istotną dla niektórych wytwórców energii z OZE.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.