Spadek prognozowanych średnich cen uprawnień do emisji CO2 po przyznaniu darmowych przydziałów

Spadek prognozowanych średnich cen uprawnień do emisji CO2 po przyznaniu darmowych przydziałów
owjumpingfrog, flickr cc-by

{więcej}Mniejsza dynamika kwietniowych wzrostów wartości uprawnień EUA w porównaniu z marcowymi spadkami skutkuje korektą prognozy średniej wartości uprawnień w pierwszej połowie 2014 r. do poziomu 5,90 euro (spadek o 0,13 euro w porównaniu do zeszłego miesiąca) – informuje DM Consus. 

REKLAMA

Głównymi czynnikami wpływającymi na prognozowaną średnią cenę są:
– koniec podaży uprawnień wynikającej ze sprzedaży NER300 – wzrost cen
– alokacja darmowych uprawnień za lata 2013-2014 – spadek cen
– publikacja danych o spadku emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej – spadek cen
 
Europejski Bank Inwestycyjny zakończył sprzedaż jednostek pochodzących z programu NER300 wspierającego niskoemisyjne inwestycje oraz technologie CCS. Sprzedaż drugiej (ostatniej) transzy trwała od listopada 2013 r. W tym czasie na rynek wprowadzono 100 mln uprawnień. Wyczerpanie puli przeznaczonej do sprzedaży jest czynnikiem redukującym podaż. W połączeniu ze zmniejszonymi wolumenami oferowanymi na aukcjach może to  być bodźcem do wzrostu wartości uprawnień.
 
Odwrotny skutek wywołuje przyznanie instalacjom darmowych uprawnień przed końcem kwietnia, kiedy mija termin rozliczenia emisji za rok ubiegły. Na rachunki instalacji wpłynęły już jednostki przewidziane na lata 2013-2014, co skutecznie ogranicza popyt. Dodatkowo duża część instalacji może rozpocząć wyprzedaż nadwyżek, co wpłynie na spadek cen.
 
Komisja Europejska opublikowała dane dotyczące emisji gazów cieplarnianych pochodzących z instalacji objętych systemem ETS za 2013 r. Publikacja ujawniła, że w ubiegłym roku poziom emisji CO2 spadł o 1,6 proc. i sięgnął 1,663 mld ton. Emisja obniżyła się niemal o tyle, ile zakłada unijny plan redukcji emisji (1,74 proc. rocznie). Oznacza to, że nadwyżka EUA nie uległa zmianie.

Consus

REKLAMA