Trigeneracja i fotowotlaika dla Centralnego Portu Komunikacyjnego
Polska Grupa Energetyczna zbuduje elektrociepłownię na potrzeby Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz węzła kolejowego. Obiekty mają być zasilane gazem ziemnym ze wsparciem paneli fotowoltaicznych. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane w piątek na PGE Narodowy.
– Włączamy zielone światło dla zielonych rozwiązań. Nowy port lotniczy wraz z inwestycjami towarzyszącymi powinien w jak największym stopniu korzystać z odnawialnych źródeł energii – zapewniał w piątek Marcin Horała, rządowy pełnomocnik ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.
– Dzięki współpracy z PGE powstanie nowoczesna instalacja pomyślana specjalnie na potrzeby CPK. Zastosowane rozwiązania muszą być zaprojektowane z myślą o zminimalizowaniu wpływu infrastruktury na środowisko naturalne – mówi Mikołaj Wild, prezes CPK.
W budowę infrastruktury energetycznej dla CPK największy państwowy koncern energetyczny ma zainwestować w sumie około 300 mln zł.
Moc instalacji pracującej w standardzie trigeneracji ma wynosić od 60 do 100 MW. Jednostka o tej mocy mogłaby zasilić w ciepło ponad 30 tys. mieszkań o łącznej powierzchni ponad 1,5 mln mkw.
Do tego na miejscu ma powstać duża elektrownia fotowoltaiczna, o której mocy PGE na razie nie informuje.
Współpraca Centralnego Portu Komunikacyjnego i PGE będzie dotyczyła m.in. szacowania zapotrzebowania na energię elektryczną, ciepło i chłód. Obie strony zadeklarowały, że przygotują też wspólnyharmonogram inwestycji.
Dzięki projektowi poprawić ma się lokalna infrastruktura energetyczna. Energia i ciepło popłyną również do sąsiadów inwestycji. Skorzystają okoliczne gminy i ich mieszkańcy.
Jak podkreślają przedstawiciele PGE, inwestycja wskaże kierunek, w którym będzie zmierzała energetyka cieplna w przyszłości. Zastosowane na CPK nowoczesne technologie mają być później wykorzystywane przy innych inwestycjach.
PGE zapowiada, że w ramach inteligentnej sieci ciepłowniczej dla CPK zastosuje zwiększające efektywność rozwiązania takie jak odzysk ciepła z infrastruktury IT (np. z serwerowni). Projektanci CPK uwzględnią zaś w projekcie rozwiązania dotyczące elektromobilności, lokalizując na terenie portu lotniczego i w jego sąsiedztwie stacje do ładowania elektrycznych.
– Zastosowanie wysokosprawnych gazowych jednostek kogeneracyjnych i zintegrowanych układów OZE to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie, które zapewni lokalne bezpieczeństwo dostaw energii i najwyższą efektywność technologiczną – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
– To będzie pierwsza tak duża instalacja generacji chłodu w Polsce realizowana całkowicie od podstaw. Ciepło, chłód i energia elektryczna, powstające w procesie trigeneracji, oznaczają wykorzystanie nowatorskich rozwiązań w infrastrukturze PGE. Współpraca z Centralnym Portem Komunikacyjnym to jeden z elementów długoletniego planu inwestycyjnego Grupy PGE angażującego duże środki finansowe i znacząco wpływającego na rozwój polskiej gospodarki. Nasz plan na najbliższe lata to m.in. duże inwestycje w energetykę odnawialną jak Program Offshore na Bałtyku, bloki gazowe dla Elektrowni Dolna Odra, a także budowa nowoczesnej Elektrociepłowni Nowa Czechnica pod Wrocławiem. Każda z tych projektów wpisuje się w polską transformację energetyczną – komentował prezes PGE.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.