Wodorowy projekt Orsted i EDF z dotacją od niemieckiego rządu

Wodorowy projekt Orsted i EDF z dotacją od niemieckiego rządu
WESTKÜSTE 100

Realizowany na północy Niemiec projekt mający na celu uruchomienie produkcji wodoru w procesie elektrolizy z wykorzystaniem energii odnawialnej otrzymał od niemieckiego rządu grant w wysokości 30 mln euro. Koszt pilotażowej fazy projektu jest szacowany na 89 mln euro. Jeśli zakończy się ona sukcesem, w kolejnym etapie zostanie uruchomiony największy na świecie elektrolizer do produkcji „zielonego” wodoru.

Grant przyznany przez niemiecki rząd konsorcjum firm stojących za projektem WESTKÜSTE 100 otwiera drogę do realizacji pilotażowej instalacji do produkcji zielonego wodoru na terenie landu Szlezwik-Holsztyn

Projekt realizują firmy EDF Germany, Holcim Germany, OGE, Ørsted, Raffinerie Heide, Stadtwerke Heide, Thüga, thyssenkrupp Industrial Solutions, a także niemiecka uczelnia Fachhochschule Westküste oraz lokalna agencja rozwoju regionalnego z miasta Heide.

REKLAMA

W pierwszym etapie w ciągu 5 lat ma powstać na terenie rafinerii w Heide elektrolizer o mocy 30 MW, czyli o mocy pięciokrotnie większej od mocy obecnie największego elektrolizera w Europie, który wytwarza wodór z wykorzystaniem energii odnawialnej. To urządzenie znajduje się w Austrii i zostało dostarczone przez Siemensa w ramach projektu realizowanego z dofinansowaniem z unijnego programu Horyzont 2020.

Wytworzony na terenie rafinerii w Heide wodór będzie wtłaczany do sieci gazowej, a ponadto ma zostać wykorzystany częściowo w procesie produkcji paliwa lotniczego z udziałem dwutlenku węgla powstającego w lokalnej cementowni.

REKLAMA

Przy okazji planowane jest wykorzystanie tlenu powstającego w procesie elektrolizy do produkcji cementu, co  przełoży się na obniżenie szkodliwych emisji NOx.

Jeśli pierwszy etap wykaże zasadność zastosowanej technologii i modelu biznesowego, wówczas planowane jest uruchomienie wielkiego elektrolizera o mocy wynoszącej aż 700 MW.

W przyszłości planowane jest wybudowanie dedykowanej sieci gazowej w celu zasilenia wodorem okolicznych miejscowości.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.