Minister Emilewicz chce kontynuowania dotacji dla prosumentów
Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz poinformowała, że będzie dążyć do kontynuacji programu dotacji do inwestycji w domowe instalacje fotowoltaiczne. Jej celem ma być ponadto uruchomienie dofinansowania na montaż pomp ciepła. Minister zapewniła, że będzie zabiegać o to, aby nowe rozwiązania w zakresie tzw. prosumenta zbiorowego pojawiły się jeszcze w najbliższej nowelizacji ustawy o OZE.
Wizytując w środę farmę wiatrową Koźmin w województwie wielkopolskim, Jadwiga Emilewicz podkreślała szybkie tempo rozwoju segmentu mikroinstalacji OZE. Jak wyliczała, na koniec I połowy 2020 r. mieliśmy już w Polsce 262 tys. instalacji prosumenckich, z których ponad 170 tysięcy powstało wyłącznie w pierwszym półroczu br.
Resort rozwoju kierowany przez Emilewicz ma obecnie pracować nad wprowadzeniem do ustawy o OZE koncepcji tzw. prosumenta zbiorowego, obejmującego spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które zdecydują się na inwestycje we własne źródła energii.
Póki co w obecnym stanie prawnym spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe mogą stać się prosumentami, wykorzystując produkowaną energię jednak wyłącznie do zasilenia części wspólnych, a niewykorzystane nadwyżki wprowadzać do sieci i rozliczać w systemie opustów. Nowe możliwości w tym zakresie ma wypracować międzyresortowy zespół ds. prosumentów, na którego czele stoi minister rozwoju.
W odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl o termin wprowadzenia regulacji w zakresie tzw. prosumenta zbiorowego, Jadwiga Emilewicz zapewniła, że możemy spodziewać się ich już w najbliższej nowelizacji ustawy o OZE, której zapowiedź pojawiła się w wykazie prac rządu.
– Przygotowujemy rozwiązanie prosumenta zbiorowego. Chcemy być gotowi z tym rozwiązaniem do końca tego roku, ponieważ spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty czekają na to rozwiązanie. Jesteśmy w dialogu z operatorami sieci dystrybucyjnych (…) Postaramy się, aby rozwiązania, które przygotowaliśmy w ramach międzyresortowego zespołu ds. wspierania inwestycji w odnawialne źródła energii, pojawiły się w nowelizacji, która jest wpisana do wykazu rządu – poinformowała Jadwiga Emilewicz.
Minister Emilewicz zapewniła ponadto, że będzie opowiadać się za kontynuowaniem programu Mój Prąd, z którego można pozyskać rządową dotację w wysokości do 5 tys. zł na montaż domowej instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 kW do 10 kW.
Budżet programu rozpoczętego we wrześniu ubiegłego roku wynosi 1 mld zł, jednak złożono w nim już ponad 100 tys. wniosków, a jeśli wysokie zainteresowanie dotacjami utrzyma się w kolejnych miesiącach, wówczas można spodziewać się wyczerpania środków już w pierwszej połowie przyszłego roku.
– Mam nadzieję, że kolejna perspektywa finansowa pozwoli wygospodarować nam środki na kontynuację programu. Chcielibyśmy wzmocnić ten program – stwierdziła Jadwiga Emilewicz, wskazując na możliwe uzupełnienie inwestycji w domową fotowoltaikę pompami ciepła i zapewniając, że będzie zabiegać o program wsparcia dla tego rodzaju technologii.
Póki co Ministerstwo Klimatu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które odpowiadają za realizację programu Mój Prąd, chcą wprowadzić do niego możliwość pozyskania dotacji także na domowe stacje ładownia samochodów elektrycznych. Z takiej możliwości mają korzystać jednak tylko prosumenci posiadający własną instalację fotowoltaiczną.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.