Poznaliśmy założenia kolejnej nowelizacji ustawy o OZE

Poznaliśmy założenia kolejnej nowelizacji ustawy o OZE
Ireneusz Zyska

W projekcie nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, za którego opracowanie ma odpowiadać rządowy pełnomocnik ds. OZE i wiceminister klimatu, Ireneusz Zyska, pojawi się kilka rozwiązań, które wychodzą naprzeciw postulatom branży odnawialnych źródeł energii.

Ministerstwo Klimatu już wcześniej sygnalizowało zamiar przedłużenia systemu aukcyjnego do połowy 2026 r. Obecna wersja tego systemu wsparcia wygasa w połowie przyszłego roku.

Teraz wcześniejsze deklaracje urzędników Ministerstwa Klimatu znajdują potwierdzenie w opublikowanych na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów założeniach kolejnej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii.

REKLAMA

Wcześniej nie było jednak wiadomo, czy rząd zdecyduje się na przedłużenie również innego systemu wsparcia dla inwestorów działających na rynku odnawialnych źródeł energii – a konkretnie w segmencie małych biogazowni i elektrowni wodnych.

Chodzi o system taryfy stałej (FIT) oraz taryfy premium (FIP), w ramach którego producenci energii w obu technologiach mogą liczyć w okresie 15 lat od uruchomienia produkcji energii na stały poziom wynagrodzenia za produkowaną energię elektryczną.

O ewentualne przedłużenie systemu FIT/FIP portal Gramwzielone.pl zapytał pod koniec ubiegłego miesiąca Ministerstwo Klimatu, jednak do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Niemniej jednak teraz jasne staje się, że rząd zamierza przedłużyć o 5 lat obowiązywanie także tego systemu. Po implementowaniu zapowiadanych zmian system FIT/FIP, podobnie jak system aukcyjny, ma obowiązywać do 30 czerwca 2026  r.

Ministerstwo Klimatu zastrzega przy tym, że planowane przedłużenie „jakkolwiek zgodne z zasadami przedłużenia okresu obowiązywania lub rozszerzenia zakresu istniejących programów przewidzianymi w Komunikacie Komisji – Wytyczne w sprawie pomocy państwa na ochronę środowiska i cele związane z energią w latach 2014-2020 – wymaga przeprowadzenia dodatkowych działań”.

REKLAMA

Warunkiem zastosowania planowanych zmian jest uzyskanie pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności pomocy publicznej przewidzianej w planowanych przepisach z rynkiem wewnętrznym albo uznania przez Komisję Europejską, że zmiany w tych przepisach nie stanowią nowej pomocy publicznej. Projekt w przepisach przejściowych ma zawierać stosowną klauzulę zawieszającą stosowanie zmienianych przepisów do czasu uzyskania decyzji KE.

Brak koncesji do 1 MW

Ministerstwo Klimatu przewiduje też wprowadzenie do najnowszego projektu nowelizacji ustawy o OZE zmian mających na celu ograniczenie obowiązków koncesyjnych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji, przez podniesienie progu łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej z 0,5 MW do 1 MW lub mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu z 0,9 MW do 3 MW.

Ponadto autorzy kolejnego projektu nowelizacji ustawy o OZE przewidują „potwierdzenie na poziomie ustawy dotychczasowej praktyki dotyczącej sposobu określania łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej instalacji odnawialnego źródła energii”.

W komunikacie opublikowanym w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów brakuje natomiast informacji co do innych ewentualnych zmian, które miały pojawić się w ustawie o OZE i których wprowadzenie zapowiadali wcześniej przedstawiciele rządu.

Chodzi o nowe regulacje związane z koncepcją tzw. prosumenta zbiorowego oraz wirtualnych elektrowni, zakładającą dodatkowe rozwiązania dla członków spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, którzy chcieliby zainwestować we własne odnawialne źródło energii.

Ministerstwo Klimatu zakłada, że przyjęcie projektu następnej nowelizacji ustawy o OZE przez Radę Ministrów nastąpi w trzecim kwartale 2020 roku i wówczas nowe regulacje dla rynku energetyki odnawialnej będą mogły zostać skierowane do prac w parlamencie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.