Rząd szykuje Strategię wodorową Polski do 2030 r.
Ministerstwo Klimatu rozpoczyna prace nad rządową strategią rozwoju niskoemisyjnych technologii produkcji energii z wykorzystaniem wodoru.
Wstępem do prac nad strategią było wczorajsze spotkanie, podczas którego przedstawiciele Ministerstwa Klimatu oraz spółek z sektora energetycznego i transportowego podpisali list intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej.
Ministerstwo Klimatu liczy, że rozwój sektora wodorowego w najbliższej dekadzie może przyczynić się do ograniczenia przez Polskę emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń do atmosfery, w szczególności z sektora transportowego.
Celem rządowej strategii ma być stworzenie łańcucha wartości dla niskoemisyjnych technologii wodorowych, wzmocnienie roli wodoru w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego, wdrożenie wodoru jako paliwa transportowego, a także przygotowanie nowych regulacji dla rynku wodoru.
Resort klimatu zapewnia przy tym, że będzie starał się stworzyć najlepsze warunki do inwestowania w tę technologię w Polsce i że potencjał przemysłowy i naukowy w kraju pozwala na budowę fabryki ogniw paliwowych i elektrolizerów.
Elementem strategii wodorowej ma być m.in. budowa infrastruktury dystrybucji i tankowania wodoru.
Resort kierowany przez Michała Kurtykę spodziewa się także wzrostu zużycia wodoru w ciepłownictwie dzięki rozwojowi technologii power-to-gas/liquid.
Ministerstwo liczy, że rządowa strategia wodorowa zostanie skierowana do konsultacji publicznych jesienią tego roku, a do końca roku zostanie przekazana do rozpatrzenia przez Radę Ministrów.
– Dzięki zwiększeniu udziału wodoru w naszym miksie energetycznym możemy w sposób istotny ograniczyć import surowców z zagranicy, a w konsekwencji zwiększyć naszą niezależność i bezpieczeństwo energetyczne – komentuje wiceminister klimatu i rządowy pełnomocnik ds. OZE Ireneusz Zyska.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.