Bruksela wykłada miliard euro na innowacje w energetyce

Bruksela wykłada miliard euro na innowacje w energetyce
Frans Timmermans, Parlament Europejski

Komisja Europejska zaprasza do składania wniosków w ramach funduszu innowacyjnego mającego być jednym z największych na świecie programów demonstracyjnych w zakresie innowacyjnych technologii niskoemisyjnych. Pieniądze na ten cel pochodzą z dochodów z aukcji prowadzonych w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2. 

Ze środków funduszu innowacyjnego będą finansowane technologie w dziedzinach energii ze źródeł odnawialnych, energochłonnych sektorów przemysłu, magazynowania energii oraz wychwytywania, wykorzystywania i składowania dwutlenku węgla.

W pierwszej rundzie składania wniosków ma być zapewnione finansowanie w łącznej wysokości 1 mld euro na duże projekty dotyczące czystych technologii, aby pomóc im w przezwyciężeniu ryzyka związanego z komercjalizacją i demonstracją na dużą skalę. 

REKLAMA

W przypadku obiecujących projektów, które jeszcze nie są gotowe do wprowadzenia na rynek, KE przeznaczy odrębny budżet w wysokości 8 mln euro na pomoc w ich opracowywaniu.

Środki z funduszu innowacyjnego będzie można wykorzystać wraz z innymi inicjatywami w zakresie finansowania publicznego, takimi jak pomoc państwa lub inne unijne programy finansowania.

Projekty mają być oceniane pod kątem ich potencjału w zakresie unikania emisji gazów cieplarnianych, potencjału innowacyjnego, dojrzałości finansowej i technicznej oraz potencjału w zakresie zwiększania skali i opłacalności.

Komisja Europejska przekonuje, że fundusz stworzy impuls dla odbudowy gospodarczej poprzez tworzenie lokalnych przyszłościowych miejsc pracy, torowanie drogi dla neutralności klimatycznej i wzmacnianie wiodącej pozycji Europy w dziedzinie technologii.

REKLAMA

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans zapewnia, że uruchomienie funduszu inwestycyjnego euro pojawia się w najlepszym momencie i przyczyni się do ożywienia unijnej gospodarki.

– Unia Europejska zainwestuje 1 miliard euro w obiecujące projekty, gotowe do wprowadzenia na rynek, takie jak czysty wodór lub inne rozwiązania niskoemisyjne dla energochłonnych sektorów przemysłu, takich jak przemysł stalowy, cementowy i chemiczny. Będziemy również wspierać magazynowanie energii, rozwiązania sieciowe oraz wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla – wylicza Frans Timmermans.

W ramach funduszu innowacyjnego w latach 2020-2030 Komisja Europejska chce wydać na wsparcie projektów związanych z innowacjami w energetyce w sumie 10 miliardów euro. Te pieniądze mają pochodzić ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 w ramach mechanizmu ETS.

Dodatkowo na budżet nowego programu mają złożyć się niewydane wcześniej pieniądze zarezerwowane w programie NER 300 będącym poprzednikiem funduszu innowacyjnego.

Termin składania wniosków w pierwszej rundzie funduszu innowacyjnego upływa 29 października 2020 r. Projekty można zgłaszać za pośrednictwem unijnego portalu poświęconego finansowaniu i przetargom, gdzie można znaleźć bardziej szczegółowe informacje na temat nowego unijnego mechanizmu finansowania innowacji w energetyce. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.