Nowy prezes PGE Energia Odnawialna

Spółką PGE Energia Odnawialna – największym w Polsce producentem energii odnawialnej – pokieruje Marcin Karlikowski.
Nowy prezes PGE Energia Odnawialna wcześniej, od początku 2018 roku, był związany z Grupą Energa, gdzie pełnił funkcję prezesa spółki Centrum Badawczo-Rozwojowe im. M. Faradaya oraz jednocześnie pełnomocnika zarządu ds. innowacji.
Marcin Karlikowski posiada doświadczenie w nadzorze właścicielskim jako członek rad nadzorczych takich spółek kapitałowych jak m.in. Agencja Rozwoju Innowacji, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Żyrardów, Terminale Przeładunkowe Sławków-Medyka, Energop, Jastrzębskie Zakłady Remontowe „Dźwigi”.
Nowy prezes PGE EO uzyskał dyplom Executive Master of Business Administration BCC GFKM Erasmus University w Rotterdamie. Ponadto ukończył studia doktoranckie w zakresie nauk prawnych na Wydziale Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz studia podyplomowe w obszarze prawa spółek na Uniwersytecie Warszawskim.
W zarządzie PGE EO pozostają Paweł Mazurkiewicz, Lucyna Kwiatos, Paweł Zołoteński oraz Mariusz Iskierski.
Do tej pory obowiązki prezesa PGE EO pełnił Paweł Mazurkiewicz, a wcześniej, do początku 2020 r. Arkadiusz Sekściński, który w styczniu br. rozpoczął pracę na stanowisku wiceprezesa w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie, gdzie odpowiada za inwestycje w OZE, których podjęcie sygnalizuje PGNiG.
PGE Energia Odnawialna S.A. jest spółką zależną PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Spółka powstała w 1993 roku i na początku nazywała się Elektrownie Szczytowo-Pompowe S.A.
Podstawową działalnością PGE EO jest wytwarzanie energii elektrycznej z OZE oraz świadczenie regulacyjnych usług systemowych na mocy umowy z PSE S.A.
W 2015 roku podjęta została decyzja o konsolidacji aktywów holdingu PGE związanych z wytwarzaniem energii w OZE w Grupie Kapitałowej PGE Energia Odnawialna S.A. Obecnie Grupa administruje 4 elektrowniami szczytowo pompowymi o łącznej mocy zainstalowanej 1 542,635 MW oraz 29 elektrowniami wodnymi o łącznej mocy zainstalowanej 95,757 MW, 14 farmami wiatrowymi o łącznej mocy 542,680 MW oraz 1 elektrownią fotowoltaiczną o mocy zainstalowanej 0,6 MW. Łączna moc zainstalowana jednostek wytwórczych należących do Grupy wynosi 2 181,672 MW.
Regulacyjne usługi systemowe realizowane są przez cztery elektrownie szczytowo-pompowe o łącznej mocy zainstalowanej 1542,635 MW. Dwie z nich – ESP Żarnowiec (716 MW) oraz ESP Porąbka-Żar (540 MW) – są największymi tego typu obiektami w Polsce. Elektrownie szczytowo-pompowe pozostają w gotowości do odbioru nadwyżki mocy z sieci elektroenergetycznej i jeżeli zachodzi taka potrzeba, uzupełniają niedobory mocy w ramach Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.