Rusza platforma wymiany energii z wykorzystaniem blockchain

Rusza platforma wymiany energii z wykorzystaniem blockchain
Mitsubishi

Europejscy operatorzy systemów przesyłowych uruchamiają platformę, na której mają być prowadzone transakcje z udziałem milionów uczestników europejskiego rynku energii. Zastosowanie blockchainu ma zapewnić transparentność oraz bezpieczeństwo, a także obniży koszty transakcji.

W budowę platformy o nazwie Equigy zaangażowało się trzech czołowych europejskich operatorów systemów przesyłowych – TenneT działający w Holandii i części Niemiec, szwajcarski Swissgrid oraz włoska Terna.

Equigy ma umożliwić prowadzenie transparentnych i odpowiednio zabezpieczonych transakcji wymiany energii z udziałem właścicieli instalacji fotowoltaicznych, domowych magazynów energii czy samochodów elektrycznych.

REKLAMA

Korzyścią dla systemu energetycznego i zarządzających nim operatorów ma być zwiększenie elastyczności i bezpieczeństwa sieci.

Jak tłumaczy TenneT w komunikacie na temat uruchomienia Equigy, system energetyczny staje się coraz bardziej zależny od zmiennej generacji, co tworzy zapotrzebowanie na elastyczność zapewniającą odpowiednią równowagę między popytem i podażą energii.

Obecnie wraz z zamykaniem konwencjonalnych elektrowni przygotowujemy się na przyszłość, w której będziemy bardziej zależni od odbiorców wyposażonych w samochody elektryczne, domowe batarie i pompy ciepła, z pomocą których można stabilizować sieć w sposób bezpieczny, zrównoważony i efektywny kosztowo. Platforma Equigy jest technologiczną postawą, która umożliwi współpracę tych urządzeń w celu stabilizowania sieci i dzięki której będzie można wymieniać dane między urządzeniami, uczestnikami rynku i operatorami sieci. Dzięki temu każdy będzie mógł wkrótce budować transformację energetyczną i korzystać na niej finansowo – komentuje Manon van Beck, CEO TenneT.

Początkowo platforma Equigy zostanie uruchomiona w Niemczech, Holandii, Szwajcarii i we Włoszech, jednak jej twórcy liczą na zaangażowanie się także innych europejskich operatorów sieci.

REKLAMA

TenneT ma już doświadczenia z wykorzystaniem blockchainu do prowadzenia wymiany energii miedzy użytkownikami domowych baterii czy samochodów elektrycznych, którą sprawdział w pilotażowych projektach z udziałem m.in. BMW czy niemieckiego producenta domowych magazynów energii Sonnen.

W jednym z pilotażowych projektów w Holandii TenneT przejął – za opłatą – kontrolę nad procesem ładowania 100 samochodów elektrycznych Tesli. Właściciele elektryków mieli jedynie określać, w jakich terminach ich auta mają być naładowane do pełna, a holenderski operator sam regulował tempo ładowania.

W ten sposób TenneT mógł zarządzać ładowanie samochodów elektrycznych ze zwiększoną mocą, gdy w systemie energetycznym występowała duża podaż energii, a także zmniejszać moc ładowania, gdy holenderska energetyka pracowała na mniejszych obrotach.

Analiza całego procesu była prowadzona w ramach prywatnej sieci blockchain.

W pilotażowy projekt TenneT w Holandii był zaangażowany lokalny dostawca energii pochodzącej wyłącznie ze źródeł odnawialnych Vandebron. – Przez wykorzystanie strategii ładowania jesteśmy w stanie współpracować z klientami w celu utrzymania równowagi w sieci bez polegania na elektrowniach węglowych czy gazowych – komentował Matthijs Guichelaar z Vandebron.

Inny projekt z wykorzystaniem blockchain TenneT prowadził wspólnie z IBM i Sonnen w Niemczech, gdzie wykorzystano tę technologię do stabilizowania sieci z wykorzystaniem domowych magazynów energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.