Zielone światło dla aukcji dla OZE. Znamy ceny referencyjne

Zielone światło dla aukcji dla OZE. Znamy ceny referencyjne
Enefit

W Dzienniku Ustaw w końcu ukazało się rozporządzenie wyznaczające maksymalne ceny energii, które będzie można zaoferować w zaplanowanych na ten rok aukcjach dla odnawialnych źródeł energii. W przypadku niemal 1/3 wyszczególnionych w nim technologii podniesiono ceny w stosunku do cen wpisanych do projektu rozporządzenia, który był wcześniej przedmiotem konsultacji.

Opublikowanie rozporządzenia z cenami referencyjnymi, czyli maksymalnymi cenami energii elektrycznej, które będzie można zaoferować z poszczególnych technologii OZE, otwiera drogę do ogłoszenia przez Urząd Regulacji Energetyki tegorocznych aukcji.

Rząd przedstawił projekt rozporządzenia z cenami referencyjnymi na 2020 rok już w styczniu, kierując go wówczas do konsultacji. Teraz w końcu w Dzienniku Ustaw ukazała się finalna wersja rozporządzenia podpisanego przez ministra klimatu Michała Kurtykę.

REKLAMA

Znajdziemy w niej sporo zmian w stosunku do ostatniego opublikowanego projektu rozporządzenia ze stycznia.

Kilka tygodni temu pisaliśmy, że rząd podniesie część cen referencyjnych w stosunku styczniowego projektu rozporządzenia i to potwierdziło się teraz w finalnej wersji rozporządzenia. 

Na 34 rodzaje technologii OZE, które wymieniono w rozporządzeniu, zmieniono ceny w przypadku 11, a zmiany polegały wyłącznie na podniesieniu cen w stosunku do cen wpisanych do styczniowego projektu.

Zmiany powinny ucieszyć przede wszystkim inwestorów planujących budowę biogazowni rolniczych i elektrowni wodnych.

Najwyższą cenę referencyjną zapisano dla instalacji o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej mniejszej niż 500 kW, wykorzystujących wyłącznie biogaz rolniczy do wytwarzania energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. W projekcie ze stycznia zaproponowano cenę 700 zł/MWh, a teraz Ministerstwo Klimatu zdecydowało się na podniesienie jej nawet do 760 zł/MWh.

Ceny referencyjne podniesiono też dla innych kategorii instalacji mających wytwarzać energię z biogazu rolniczego, instalacji wykorzystujących biogaz pozyskiwany z oczyszczalni ścieków, a także elektrowni wodnych.

Maksymalną cenę podniesiono też dla dedykowanych instalacji spalania biomasy lub układów hybrydowych (z 445 zł/MWh do 475 zł/MWh) oraz instalacji termicznego przekształcania odpadów, w dedykowanej instalacji spalania biomasy lub układach hybrydowych, w wysokosprawnej kogeneracji – o mocy do 50 MW i powyżej 50 MW. W pierwszym przypadku cena wzrosła z 470 zł/MWh do 490 zł/MWh, a w drugim z 435 zł/MWh do 465 zł/MWh.

Nie zmieniono natomiast cen dla kluczowych technologii, które zagospodarują największe budżety w tegorocznych aukcjach, czyli elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych.

REKLAMA

W przypadku elektrowni wiatrowych o mocy do 1 MW maksymalna cena wynosi 320 zł/MWh, a powyżej 1 MW – 250 zł. W drugim przypadku jest to cena niższa od ceny referencyjnej z 2019 roku, która wynosiła 285 zł/MWh.

Natomiast w przypadku elektrowni fotowoltaicznych o mocy do 1 MW cena referencyjna została również utrzymana na poziomie z projektu ze stycznia i wynosi 360 zł/MWh, a dla elektrowni PV o mocy ponad 1 MW utrzymano poziom 340 zł/MWh.

W przypadku fotowoltaiki obie ceny są niższe od ubiegłorocznych cen referencyjnych, które wynosiły odpowiednio 385 zł/MWh oraz 365 zł/MWh.

Inwestorzy, którzy wygrają tegoroczne aukcje, otrzymają prawo do sprzedaży energii po zgłoszonej cenie (poprzez prawo do pokrycia tzw. ujemnego salda) na okres 15 lat, przy czym cena ma być co roku indeksowana o inflację.

Z innego kluczowego dla tegorocznych aukcji rozporządzenia, podpisanego przez premiera w dniu 31 grudnia 2019 r., dowiadujemy się, że w tegorocznych aukcjach wiatrowo-fotowoltaicznych dla projektów o mocy ponad 1 MW prognozowany jest zakup energii z farm wiatrowych o mocy do 800 MW oraz z elektrowni fotowoltaicznych o mocy 700 MW.

Ponadto w koszyku dla wiatru i PV do 1 MW według autorów rozporządzenia całe wsparcie ma zgarnąć fotowoltaika i prognozowane jest objęcie gwarancjami sprzedaży energii z elektrowni PV o łącznej maksymalnej mocy 800 MW.

Wsparciem mają zostać objęte także hydroelektrownie powyżej 1 MW – o łącznej mocy 20 MW, hydroelektrownie o mocy do 1 MW – w sumie na 10 MW, a także biogazownie rolnicze o mocy ponad 1  MW – na 20 MW, pozostałe biogazownie o jednostkowej mocy do 1 MW – na 10 MW, a także tzw. dedykowane instalacje spalania biomasy o jednostkowej mocy ponad 1 MW – o łącznej, maksymalnej mocy 100 MW.

Powyższe wolumeny dotyczą nowych instalacji, które mają powstać po zakończonych aukcjach. Ponadto planowana jest sprzedaż wolumenu energii elektrycznej wytworzonej w istniejących instalacjach wykorzystujących wyłącznie biogaz rolniczy do wytwarzania energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1 MW. Ma to umożliwić przejście z systemu świadectw pochodzenia do aukcyjnego systemu wsparcia w sumie istniejącym 39 instalacjom biogazowym o łącznej mocy maksymalnie 59 MW.

Nadal nie wiadomo, kiedy odbędą się tegoroczne aukcje i czy rząd podtrzyma wcześniejsze zapowiedzi co do organizacji w tym roku dwóch tur aukcji, z których pierwsza mogłaby się odbyć jeszcze w tym kwartale, a druga jesienią.

Pełna lista cen referencyjnych na 2020 rok jest dostępna w rozporządzeniu ministra klimatu w sprawie ceny referencyjnej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2020 r. oraz okresów obowiązujących wytwórców, którzy wygrali aukcje w 2020 r. (link do Dziennika Ustaw).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.