Transakcje na TGE będzie można zabezpieczyć m.in. zielonymi certyfikatami
Wsparcie dla podmiotów zajmujących się sprzedażą energii elektrycznej – poprzez zmianę zasad wnoszenia zabezpieczeń transakcji zakupu energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii – zakłada przyjęty wczoraj przez rząd projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.
W przyjętym przez rząd projekcie nowelizacji tzw. tarczy antykryzosowej, który został skierowany do prac w Sejmie, wprowadzono art. 31zzh dotyczący nowych form przedstawiania zabezpieczeń niepieniężnych przez członków Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych, co ma na celu „zapewnienie prawidłowego funkcjonowania krytycznego sektora, jakim jest branża energetyczna, zapewnienie ciągłości dostaw energii elektrycznej oraz funkcjonowania obszaru rozliczeń z odbiorcami końcowymi energii”.
– Z uwagi na obecną sytuację wywołaną rozprzestrzenianiem się na niespotykaną skalę choroby zakaźnej COVID-19, wywołanej wirusem SARS-CoV-2, podmioty gospodarcze, które znacząco ograniczyły działalność lub zdecydowały się na jej zawieszenie, powodują duży spadek zapotrzebowania na energię elektryczną. Podmiotami tymi są nie tylko małe i średnie przedsiębiorstwa, ale także duzi odbiorcy końcowi energii, których ograniczenie działalności powoduje pogłębienie spadku cen. Nieplanowane ubytki zapotrzebowania na energię elektryczną wzmacniają zagrożenie dla utrzymania płynności finansowej podmiotów zajmujących się sprzedażą energii elektrycznej – czytamy w uzasadnieniu proponowanych przepisów.
Ja tłumaczą ich autorzy, z punktu widzenia działań zabezpieczających transakcje zakupu energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii różnica w cenie (w okresie do dostawy) musi być pokryta przez depozyt uzupełniający w niespotykanej dotąd skali. Przedkładanie tak dużych zabezpieczeń do Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych może ograniczać możliwość dalszego prowadzenia działalności spółek w sposób bezpieczny i między innymi ogranicza bieżące, niełatwe rozliczenia z klientami, jak i możliwości inwestycyjne, tak potrzebne w obecnych czasach.
W obecnej sytuacji spółki w ramach wnoszonych zabezpieczeń miały zamrozić w Izbie Rozliczeniowej Giełd Towarowych nawet kilka miliardów złotych.
Proponowane rozwiązania mają dać możliwość ograniczenia zakresu wnoszenia zabezpieczeń w formie pieniężnej poprzez:
− podniesienie limitu dla możliwych do przedstawienia świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii z odnawialnych źródeł energii (bez współczynnika redukcji i limitów na poziomie danego członka izby oraz całej izby);
− zniesienie współczynnika redukcji dla zabezpieczenia niepieniężnego w postaci uprawnień do emisji (EUA) oraz zniesienie limitów na poziomie danego członka izby oraz całej izby;
− wprowadzenie możliwości przedstawienia, jako zabezpieczenie niepieniężne, poręczenia spółki matki;
− zwolnienie z obowiązku ustanowienia zabezpieczenia finansowego w stosunku do części wymaganych depozytów w przypadku wykazania odpowiedniego ratingu inwestycyjnego.
Przedstawione propozycje zmian formy akceptacji zabezpieczeń niepieniężnych wnoszonych przez członków Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych mają nie wymagać zaangażowania jakichkolwiek środków pieniężnych Skarbu Państwa.
Autorzy nowelizacji informują, że powyższe propozycje zostały skonsultowane z Komisją Nadzoru Finansowego, Izbą Rozliczeniową Giełd Towarowych, Towarową Giełdą Energii oraz zrzeszającym największych sprzedawców energii Towarzystwem Obrotu Energią.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.