Wchodzą w życie zmiany w ustawie o OZE
W pakiecie antykryzysowym, który został wczoraj ostatecznie przyjęty przez parlament i podpisany przez prezydenta, znajdziemy regulacje dotyczące rynku odnawialnych źródeł energii. Zmiany dają więcej czasu na uruchomienie produkcji energii w systemie aukcyjnym, ale także w systemie taryf FiT/FiP.
Wczoraj Sejm odrzucił senackie poprawki do ustawy mającej tworzyć „tarczę antykryzysową”, a następnie od razu ustawę podpisał prezydent. W nowych regulacjach jest m.in. odniesienie do ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Zmiany, które wprowadza „tarcza antykryzysowa”, wydłużają terminy dotyczące projektów realizowanych w wyniku aukcji przeprowadzonych w ubiegłych latach, a także wytwórców, którzy uzyskali prawo do korzystania z systemu taryfy FiT lub FiP przed dniem wejścia w życie pakietu przepisów antykryzysowych.
Mechanizmy FiT/FiP zapewniają gwarantowaną cenę energii elektrycznej (system FiT) dla małych instalacji biogazowych i wodnych o mocy mniejszej niż 500 kW lub prawo do uzyskania pokrycia ujemnego salda (system FiP) dla średniej wielkości instalacji biogazowych i wodnych o mocy nie mniejszej niż 500 kW, ale nie większej niż 1 MW.
Zgodnie z zapisami nowej ustawy pojawienie się okoliczności takich jak epidemia uprawiania Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki – na wniosek wytwórcy – do wydania jednorazowo postanowienia o przedłużeniu terminu spełnienia zobowiązania do rozpoczęcia sprzedaży energii o dodatkowy okres określony we wniosku wytwórcy, jednak nie dłuższy niż 12 miesięcy licząc od dnia upływu terminu tego zobowiązania.
Wniosek kierowany do URE powinien zawierać, obok danych wytwórcy i instalacji, w tym jej ID, także oświadczenie dostawcy lub dostawców urządzeń potwierdzające, że opóźnienie w dostawie jest spowodowane okolicznościami wymienionymi w art. 83 ust. 3ba.
Chodzi o okoliczność, w której opóźnienie jest spowodowane „stanem zagrożenia epidemicznego lub stanem epidemii ogłoszonym w drodze rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia”.
Wniosek powinien zawierać także zaktualizowany harmonogram rzeczowo-finansowy oraz zaktualizowaną gwarancję bankową, która została przedłużona co najmniej o okres wskazany we wniosku.
URE może odrzucić wniosek, gdy jest on niekompletny lub gdy został złożony później niż w terminie 30 dni przed dniem spełnienia zobowiązania do wytworzenia po raz pierwszy energii elektrycznej.
Jak tłumaczą autorzy ustawy, „proponowana zmiana jest odpowiedzią na możliwe wystąpienie niedoboru towarów lub opóźnienia dostaw komponentów niezbędnych dla realizacji procesów modernizacji lub inwestycyjnych w sektorze energetyki odnawialnej, a będących niezależnymi od wytwórców”.
– Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, wymaga od nas podjęcia nadzwyczajnych działań. Dlatego właśnie przygotowaliśmy i wprowadzamy zmiany prawne, w tym odroczenie obowiązku dostarczenia energii w ramach systemu aukcyjnego, aby zapewnić odnawialnym źródłom energii ochronę i pozwolić na dalszy szybki rozwój – komentuje wiceminister klimatu i rządowy pełnomocnik ds. energetyki odnawialnej Ireneusz Zyska.
Z możliwości wydłużenia terminów rozpoczęcia sprzedaży energii mogą skorzystać uczestnicy aukcji dla nowych instalacji, które zostały przeprowadzone w listopadzie 2018 r. i grudniu 2019 r.
Zgodnie z postanowieniami ustawy o OZE inwestorzy planujący budowę elektrowni fotowoltaicznych objętych wsparciem w tych aukcjach mają 24 miesiące, licząc od dnia zakończenia aukcji, na uzyskanie koncesji i rozpoczęcie sprzedaży energii w ramach systemu aukcyjnego. Dla inwestorów budujących elektrownie wiatrowe termin wynosi 33 miesiące. W pozostałych przypadkach termin wynosi 42 miesiące.
Teraz, dzięki zmianom w ustawie o OZE, inwestorzy uzyskają możliwość wydłużenia tych terminów o 12 miesięcy.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
[…] O zmianach korzystnych dla OZE w Tarczy Antykryzysowej (czytaj więcej..) […]