Tak rośnie produkcja zielonej energii w Wielkiej Brytanii

Tak rośnie produkcja zielonej energii w Wielkiej Brytanii
MHI Vestas

Z opublikowanych wczoraj danych wynika, że w 2019 roku odnawialne źródła energii wypracowały rekordowy udział w brytyjskim miksie energetycznym. Elektrownie OZE razem z atomem, określane przez brytyjski rząd jako źródła niskoemisyjne (low-carbon) produkują już ponad połowę energii na Wyspach.

Brytyjski departament biznesu, energii i strategii przemysłowej (Department for Business, Energy and Industrial Strategy) przedstawił raport, z którego wynika, że udział energetyki odnawialnej w krajowym miksie energetycznym w 2019 roku wyniósł 36,9 proc., co oznacza wzrost o 6,9 proc. rok do roku. W tym wyłącznie w ostatnim kwartale ub.r. udział OZE sięgnął 37,4 proc.

Wszystkie źródła OZE wytworzyły w ubiegłym roku 119,3 TWh energii elektrycznej w porównaniu do produkcji 110 TWh w roku poprzednim.

REKLAMA

W ostatnich latach na Wyspach rośnie zwłaszcza znaczenie energetyki wiatrowej, której udział w ubiegłorocznym miksie wyniósł 20 proc., w tym po połowie dostarczyły morskie i lądowe farmy wiatrowe, wytwarzając w 2019 roku po około 32 TWh energii elektrycznej.

Przy tym średni stopień wykorzystania mocy farm wiatrowych na lądzie wyniósł w ostatnim kwartale 2019 roku 29,5 proc., a morskich farm wiatrowych 47,2 proc. W obu przypadkach były to wyniki gorsze od zanotowanych w ostatnim kwartale 2018 roku – odpowiednio o 4,2 pkt proc. oraz 2,4 pkt proc.

W ubiegłym roku po raz kolejny wzrosła generacja z brytyjskich elektrowni na biomasę – z produkcji 34,8 TWh odnotowanej w 2018 r. do 36,6 TWh. Notowany w ostatnich latach systematyczny wzrost w tym zakresie to w dużej mierze efekt konwersji kolejnych elektrowni opalanych wcześniej węglem.

Ubiegłoroczny wzrost produkcji energii z biomasy brytyjski rząd tłumaczy uruchomieniem nowych bloków w elektrowni Lynemouth, która wcześniej pracowała jako elektrownia węglowa.

Zainstalowana moc elektrowni biomasowych wzrosła w ubiegłym roku na Wyspach o 0,3 GW do poziomu 7,9 GW.

REKLAMA

Na koniec 2019 roku łączna moc odnawialnych źródeł energii w Wielkiej Brytanii wynosiła 47,4 GW i wzrosła o 3 GW w stosunku do końca poprzedniego roku, głównie za sprawą inwestycji w morskie farmy wiatrowe, których zainstalowana moc wzrosła o 1,6 GW. W ubiegłym roku pracę rozpoczęły m.in. dwie ogromne morskie farmy wiatrowe Beatrice oraz Hornsea o mocy odpowiednio 588 MW i 1211 MW.

Udział morskich farm wiatrowych w całkowitej mocy OZE na Wyspach wzrósł w ubiegłym roku do 20,7 proc., większy udział miały lądowe farmy wiatrowe (29,9 proc.) oraz elektrownie fotowoltaiczne (28,7 proc.), natomiast udział elektrowni biomasowych wyniósł 16,7 proc.

Łącznie brytyjska energetyka wytworzyła w ubiegłym roku 324 TWh energii elektrycznej, co oznacza dwukrotnie wyższą generację w porównaniu do produkcji energii w Polsce.

Największy udział w miksie W. Brytanii w 2019 roku miały źródła gazowe (40,9 proc.), natomiast udział węgla spadł do 2,1 proc.

Udział atomu w ubiegłorocznym miksie energii na Wyspach wyniósł 17,4 proc., co oznacza, że udział źródeł niskoemisyjnych (atom + OZE) sięgnął 54,2 proc.

Transformacja brytyjskiego miksu energetycznego, która dokonała się w ostatnich latach, skutkuje wyraźnym spadkiem emisji. W ubiegłym roku Wielka Brytania wyemitowała o 3,6 proc. mniej CO2 niż w roku poprzednim, a także o 45,2 proc. mniej w porównaniu z poziomem emisji z 1990 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.