Egzaminy dla instalatorów OZE odwołane. Ile osób zdało dotąd w 2020?

Egzaminy dla instalatorów OZE odwołane. Ile osób zdało dotąd w 2020?
Engie

Urząd Dozoru Technicznego odwołał najbliższe egzaminy na instalatorów poszczególnych technologii odnawialnych źródeł energii. Na razie aktualne pozostają szkolenia, z których pierwsze ma się odbyć w dniu 19 maja br.

UDT poinformował, że w związku z koniecznością zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, w najbliższych tygodniach nie będą przeprowadzane egzaminy dla instalatorów OZE.

Dokonane wcześniej wpłaty za odwołane egzaminy mają zostać zaliczone na poczet opłat za przeprowadzenie egzaminu w kolejnych terminach. Opłata za egzamin wynosi 983,63 zł.

REKLAMA

Z informacji zamieszczonej na stronie Urzędu wynika, że obecnie aktualne pozostają egzaminy dla instalatorów systemów fotowoltaicznych, które odbędą się 19 maja w Rzeszowie, 20 maja w Gdańsku, 26 maja w Katowicach, 2 czerwca w Warszawie i Lublinie, 16 czerwca w Katowicach oraz 23 czerwca w Rzeszowie.

Ponadto aktualny pozostaje egzamin dla instalatorów kotłów i pieców na biomasę, który ma się odbyć 17 czerwca w Warszawie oraz egzamin dla instalatorów płytkich systemów geotermalnych, który zaplanowano na 30 czerwca w Warszawie.

UDT informuje ponadto, że w  najbliższym czasie zostaną ogłoszone dodatkowe terminy szkoleń, które miałyby się odbyć po 12 maja 2020 r. 

Dotychczas w tym roku odbyło się w sumie 7 egzaminów na instalatora OZE – wszystkie dotyczyły systemów fotowoltaicznych.

REKLAMA

W ostatnim egzaminie dla instalatorów systemów fotowoltaicznych, który odbył się 10 marca w Rzeszowie, udział wzięło 17 osób, z których wynik pozytywny uzyskało 10 osób. Wcześniejszy egzamin w Warszawie z 4 marca zdało 21 z 28 uczestników.

W sumie w tegorocznych egzaminach na certyfikowanych instalatorów PV wzięło udział  240 osób, z czego egzaminy z wynikiem pozytywnym zakończyło 155, czyli 64,6 proc.

Certyfikat wydawany przez Urząd Dozoru Technicznego potwierdza posiadanie kwalifikacji do instalowania następujących rodzajów instalacji odnawialnego źródła energii: kotłów i pieców na biomasę, systemów fotowoltaicznych, słonecznych systemów grzewczych, pomp ciepła oraz płytkich systemów geotermalnych.

Certyfikat UDT wydaje na 5 lat. Ważność certyfikatu będzie można przedłużyć na okres kolejnych 5 lat. Pierwsze egzaminy Urząd przeprowadził w 2014 roku.

Aby uzyskać certyfikat instalatora odnawialnych źródeł energii, instalator musi spełnić szereg wymagań. Wymagania te rozdzielono na dwie grupy: 1. instalatorów, którzy ukończyli szkolenie w akredytowanym ośrodku szkoleniowym i zdali egzamin, 2.  instalatorów posiadających wykształcenie zawodowe w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej lub wykształcenie wyższe w określonej specjalności lub na określonym kierunku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.