Wyższa premia termomodernizacyjna na OZE z podpisem prezydenta

Wyższa premia termomodernizacyjna na OZE z podpisem prezydenta
Andrzej Duda. Fot. Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, która zakłada m.in. zwiększenie premii termomodernizacyjnej w przypadku zainstalowania odnawialnego źródła energii mieszącego się w określonym w ustawie przedziale mocy.

Jak informuje Kancelaria Prezydenta RP, potrzeba dokonania nowelizacji ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów wynika z oceny skutków funkcjonowania zasad udzielania wsparcia na termomodernizację i remonty oraz ich wpływu na poprawę stanu technicznego budynków w okresie ostatnich 10 lat.

Kancelaria wskazuje wśród implementowanych rozwiązań dodatkowy instrument finansowy dla inwestorów dokonujących wraz z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym wzmocnienia warstw fakturowych w budynkach wybudowanych w technologii wielkopłytowej.

REKLAMA

W ustawie zaproponowano, aby na takie prace możliwe było uzyskanie wsparcia w wysokości 50 proc. W ustawie wskazano katalog czynności, które składają się na wykonanie takiego połączenia: wykonanie dokumentacji technicznej, nabycie materiałów oraz przeprowadzenie robót.

Podpisana przez prezydenta ustawa zakłada ponadto m.in. zwiększenie intensywności wsparcia samorządów gminnych realizujących przedsięwzięcia remontowe, ze szczególnym uwzględnieniem budynków zabytkowych, a także uproszczenie zasad ubiegania się o premię termomodernizacyjną i umożliwienie wykorzystania w większym stopniu środków własnych inwestorów oraz zwiększenie dostępności tzw. premii kompensacyjnej.

Większa premia na OZE

Celem nowych rozwiązań jest także promowanie kompleksowych inwestycji obejmujących obok termomodernizacji również montaż mikroinstalacji odnawialnego źródła energii.

REKLAMA

W ustawie zaproponowano, aby w przypadku, gdy inwestor w ramach termomodernizacji zdecyduje się na zamontowanie mikroinstalacji odnawialnego źródła energii, premia wzrastała z 16 proc. do 21 proc. kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego oraz na zakup i instalację mikroinstalacji OZE.

W ustawie przewidziano minimalną moc zainstalowanej mikroinstalacji, której zastosowanie uprawnia do ubiegania się o wyższą premię termomodernizacyjną. W przypadku budynku mieszkalnego jednorodzinnego minimalna moc wynosi 1 kW, a przypadku pozostałych budynków 6 kW.

W przypadku, gdy w budynku mieszkalnym jednorodzinnym lub budynku wielorodzinnym, w którym jest realizowane przedsięwzięcie termomodernizacyjne, znajdują się lokale inne niż mieszkalne, wysokość wsparcia ma być obliczana jako iloczyn premii (16 proc. lub 21 proc.) i wskaźnika udziału powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych w powierzchni użytkowej wszystkich lokali w budynku.

Zgodnie z postanowieniami znowelizowanej ustawy, do wniosków o premię termomodernizacyjną, premię remontową lub premię kompensacyjną złożonych przed dniem jej wejścia w życie zastosowanie znajdą przepisy dotychczasowe.

Podpisana przez prezydenta ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.