Mamy już ponad 160 tys. prosumentów

Mamy już ponad 160 tys. prosumentów
Ireneusz Zyska. Fot. Ministerstwo Klimatu

Wiceminister klimatu i rządowy pełnomocnik ds. OZE, Ireneusz Zyska, poinformował wczoraj podczas kieleckich targów ENEX, że skumulowana moc zainstalowanych w kraju mikroinstalacji prosumenckich zbliża się do 1 GW.

Według danych Departamentu Energii Odnawialnej i Rozproszonej w Ministerstwie Aktywów Państwowych, na koniec 2019 roku potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wynosiła już niemal 1,3 GW, z czego aż około 950 MW stanowiły mikroinstalacje.

Szczególnie intensywny pod względem przyrostu mocy w segmencie mikroinstalacji, w którym w przypadku ponad 99 proc. inwestycji wykorzystywana jest technologia fotowoltaiczna, był ostatni kwartał 2019 r.

REKLAMA

Jak wynika z wyliczeń portalu Gramwzielone.pl, wyłącznie w czwartym kwartale 2019 roku w sieci pięciu największych operatorów systemu dystrybucyjnego przybyło 47,3 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 302,24 MW, a w tamtym kwartale wykonano 45 proc. wszystkich zrealizowanych w 2019 r. przyłączeń mikroinstalacji.

Licząc również dni wolne od pracy, w ostatnim kwartale minionego roku pracownicy zakładów energetycznych przyłączali przeciętnie około 514 mikroinstalacji dziennie. Średnia dla całego 2019 roku wyniosła około 294 mikroinstalacje na dzień.

Aktualne dane na temat liczby i mocy mikroinstalacji przekazał wczoraj podczas konferencji towarzyszącej targom ENEX Nowa Energia w Kielcach rządowy pełnomocnik ds. OZE, wiceminister klimatu Ireneusz Zyska.

REKLAMA

– Obecnie liczba prosumentów przekroczyła 160 tys., zaś moc zainstalowana tych źródeł zbliża się do 1000 MW – wyliczał pełnomocnik rządu ds. OZE

– Do kluczowych działań, które już zostały wprowadzone i których celem jest poprawa jakości powietrza, są program Mój Prąd – proste rozwiązanie, które dzięki sprawnej realizacji osiągnęło wielki sukces oraz program Czyste Powietrze. Właśnie jesteśmy w przededniu ogłoszenia nowej edycji tego programu w uproszczonej, bardziej przyjaznej dla beneficjentów wersji – poinformował Ireneusz Zyska.

Pełnomocnik rządu ds. OZE zwrócił uwagę, że w ramach programu Czyste Powietrze dużą popularnością cieszą się pompy ciepła. 

– Współpraca pomp ciepła z fotowoltaiką jest w Polsce coraz powszechniejsza, w dużej mierze dzięki prosumenckiemu systemowi rozliczeń. Może stać się ona głównym orężem w walce z niską emisją – mówił Ireneusz Zyska.

To właśnie w układzie pompa ciepła – instalacja fotowoltaiczna, przy jednoczesnym zastosowaniu głębokiej termomodernizacji budynków istniejących oraz zeroenergetycznym nowym budownictwie, należy upatrywać szansy na wyższy poziom życia Polaków w zakresie komfortu energetycznego budynków, a nawet osiągnięcia samowystarczalności energetycznej obywateli, co  przyczyni się także do wysokiej jakość powietrza – dodał.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.