Sterowniki do falowników mają poprawić pracę elektrowni OZE
General Electric pracuje nad innowacyjnymi sterownikami do falowników, które mają sprawić, że instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe będą w stanie przekazywać do sieci więcej energii niż obecnie.
Amerykański koncern otrzymał 4,2 mln USD dofinansowania z amerykańskiego Departamentu Energii, aby opracować i zainstalować zaawansowane sterowniki falowników, które mogą w sposób bardziej niezawodny przekazywać do sieci większą ilość energii pochodzącej z instalacji słonecznych i wiatrowych.
GE i partnerzy firmy pracujący nad innowacyjnymi falownikami mają dodatkowo zainwestować w ich rozwój 1,4 mld dolarów, co spowoduje, że łączna wartość projektu wyniesie 5,6 mln dolarów.
Jak informuje amerykańska firma, rozwój nowej technologii jest podyktowany zwiększającą się w Stanach Zjednoczonych produkcją energii ze źródeł odnawialnych, a w tym momencie dostarczanie energii do sieci z instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych za pośrednictwem istniejących falowników jest uzależnione od poziomu napięcia i częstotliwości w sieci. Inaczej jest w przypadku konwencjonalnych elektrowni – ponieważ to one dyktują poziomy napięcia i częstotliwości w sieci.
GE zapewnia, że opracowanie sterowników do falowników pozwoli instalacjom wiatrowym i słonecznym działać tak efektywnie jak np. turbinom gazowym, tworząc samodzielnie poziom napięcia i częstotliwość. Sprawi to, że instalacje OZE staną się bardziej kompatybilne z obecnie działającymi sieciami. Falownik to kluczowe urządzenie pozwalające na przekazywanie energii do sieci wyprodukowanej przez turbiny wiatrowe i panele PV.
Amerykanie podkreślają, że chociaż technologia sterowania falownikami współpracującymi z siecią nie jest nowa, to nadal dużym wyzwaniem jest umożliwienie wielu rozproszonym instalacjom posiadającym falowniki działać razem i tak jak w przypadku tradycyjnych generatorów unikać problemów ze stabilnością.
Zespół ekspertów GE pracujący nad projektem ma stworzyć zaawansowane sterowniki kształtujące działanie sieci, systemy modelowania, przeprowadzić analizę i obszerne testy nowego rozwiązania.
Według najnowszych danych federalnej agencji Energy Information Administration (EIA), wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w USA podwoiło się z 382 milionów MWh w 2008 r. do 742 milionów MWh w 2018 r. W tym samym okresie poziom wygenerowanej ze słońca energii wzrósł 50-krotnie z 2 mln MWh do 96 mln MWh.
EIA szacuje, że w tym roku energetyka słoneczna i wiatrowa będą odpowiadać łącznie aż za 76 proc. wszystkich planowanych przyrostów mocy w amerykańskiej energetyce.
Joanna Kędzierska
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.