Dofinansowanie z Funduszy Norweskich na OZE głównie na geotermię i MEW
Łagodzenie zmian klimatu, poprawa jakości powietrza i redukcja emisji CO2 to główne cele Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” uruchomionego w ramach tzw. Funduszy Norweskich i EOG. Najwięcej środków zostanie udostępnionych w konkursach o dofinansowanie na projekty związane z energetyką odnawialną, efektywnością energetyczną i poprawą bezpieczeństwa energetycznego.
Łączna wielkość środków zaangażowanych w realizację Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” w sektorze środowiska wynosi niemal 156 mln euro. W tym w obszarze „Energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne” przewidziano budżet 112 mln euro.
Ten obszar został podzielony na dwa komponenty: „Poprawa efektywności energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego” oraz „Wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych”.
W ramach komponentu „Wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych” przewiduje się nabory: 1. Budowa źródeł ciepła wykorzystujących energię geotermalną (geotermia głęboka), 2. Podniesienie efektywności wytwarzania energii w istniejących małych elektrowniach wodnych (do 2 MW).
Natomiast w ramach komponentu „Poprawa efektywności energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego” przewiduje się następujące nabory: 1. Głęboka termomodernizacja szkół podstawowych i ponadpodstawowych, 2. Rozwój wysokosprawnej kogeneracji przemysłowej i zawodowej, 3. Budowa/modernizacja miejskich systemów ciepłowniczych oraz likwidacja indywidualnych źródeł ciepła, 4. Budowa instalacji do wytwarzania paliwa (pelletów) z biomasy pochodzenia rolniczego i leśnej.
Dla obszaru „Energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne” przewiduje się również współfinansowanie pożyczkowe ze środków NFOŚiGW, do 100 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Planowany budżet Programu na współfinansowanie projektów to 500 mln zł.
Głównym źródłem finansowania są fundusze pochodzące z dwóch instrumentów finansowych, tj. Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Uzupełnieniem wsparcia jest budżet krajowy.
Dodatkowe środki z NFOŚiGW
W piątek w siedzibie Ministerstwa Klimatu podmioty stojące za Programem „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” podpisały umowy, które umożliwią przeprowadzenie konkursów i przyznanie finansowania.
– Chcemy w naszych projektach promować ideę współpracy dwustronnej z instytucjami z państw – darczyńców, wymianę doświadczeń i wiedzy, ułatwiać kontakty zainteresowanych stron. Te działania są możliwe przy wsparciu, jakie otrzymujemy od instytucji partnerskich – zaznaczył w piątek minister Kurtyka.
– Przed nami bardzo napięty i ambitny harmonogram działań – 12 konkursów dotyczących przyrody, energii, gospodarki o obiegu zamkniętym, klimatu, skierowanych do różnych grup beneficjentów. To ogromne wyzwanie dla instytucji wdrażających – Ministerstwa Klimatu przy wsparciu NFOŚiGW – powiedział.
Szef resortu klimatu poinformował, że została ponadto podjęta decyzja o wzmocnieniu rezultatów Programu poprzez przeznaczenie dodatkowych 115 mln euro ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na program pożyczkowy dla beneficjentów projektów z obszaru „Energia”.
– Chcemy w naszych projektach promować ideę współpracy dwustronnej z instytucjami z państw – darczyńców, wymianę doświadczeń i wiedzy, ułatwiać kontakty zainteresowanych stron. Te działania są możliwe przy wsparciu, jakie otrzymujemy od instytucji partnerskich – zaznaczył minister Kurtyka.
– Przed nami bardzo napięty i ambitny harmonogram działań – 12 konkursów dotyczących przyrody, energii, gospodarki o obiegu zamkniętym, klimatu, skierowanych do różnych grup beneficjentów. To ogromne wyzwanie dla instytucji wdrażających – Ministerstwa Klimatu przy wsparciu NFOŚiGW – powiedział.
Ministerstwo Klimatu szykuje teraz konferencję inaugurującą Program „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”, która odbędzie się w Warszawie 3 marca br. i która ma być okazją do uzyskania informacji na temat planowanych konkursów.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.