Rekompensaty za wzrost cen energii na początku 2021 r.
Ministerstwo Aktywów Państwowych ma zainicjować procedowanie projektu ustawy, która wprowadzi rekompensaty za tegoroczny wzrost cen energii dla gospodarstw domowych. Możliwy termin ich uwzględnienia na rachunkach odbiorców z grupy taryfowej G to początek przyszłego roku.
Szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował w rozmowie z dziennikarzami RMF FM, że w projekcie ustawy, którą opracuje rząd, znajdzie się zapis o zrekompensowaniu wynoszących przeciętnie 12 proc., tegorocznych podwyżek cen energii w taryfie G. Cel to całkowite zrekompensowanie tegorocznej podwyżki.
Rekompensaty mają zostać wypłacone jednak nie w tym roku, ale dopiero na początku kolejnego – poprzez odpowiednie zmniejszenie pierwszego rachunku wystawionego przez sprzedawców energii w 2021 r.
Jak ponadto wynika z wypowiedzi ministra, intencją rządu jest, aby rekompensaty objęły nie tylko klientów państwowych grup energetycznych, ale także innych sprzedawców, jak na przykład Innogy.
W rozmowie z RMF FM Jacek Sasin potwierdził ponadto, że rekompensaty nie zostaną wypłacone bardziej zamożnym odbiorcom. Z rekompensat mają skorzystać odbiorcy, u których średnie miesięczne zarobki nie przekraczają kwoty 7 tys. zł brutto, czyli ok. 5,1 tys. zł na rękę.
Taryfy zatwierdzane przez regulatora, Urząd Regulacji Energetyki, określają poziom cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, które nie korzystają z ofert wolnorynkowych, a usługi sprzedaży świadczone są dla nich przez tzw. sprzedawców z urzędu, dla których Prezes URE zatwierdza taryfy. Chodzi o spółki PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Energa Obrót i Enea.
Według szacunków URE, średni tegoroczny wzrost płatności dla wszystkich grup taryfowych w gospodarstwach domowych wyniesie 11,6 proc., a w 2020 roku rachunki odbiorców energii w gospodarstwach domowych w grupie G11 będą wyższe średnio o około 9 złotych miesięcznie.
Jednocześnie nowe taryfy, zatwierdzone przez URE na przełomie 2019 i 2020 r., będą obowiązywały – dla Enei i PGE Obrót – do 31 marca 2020 r., natomiast taryfy Energa Obrót i Tauron Sprzedaż – do końca 2020 roku.
URE informuje, że w Polsce energia elektryczna sprzedawana jest do ponad 15 milionów gospodarstw domowych. Czterej sprzedawcy z urzędu, którym taryfy zatwierdza Prezes URE – tj. Enea, Energa Obrót, PGE Obrót i Tauron Sprzedaż – dostarczają prąd do ponad 13 milionów gospodarstw domowych, z czego ponad 75 proc. (9,7 mln) korzysta z cen taryfowych zatwierdzonych przez Prezesa URE, a 3,4 mln korzysta z innych wolnorynkowych cenników tych sprzedawców prądu.
Pozostałe 2 miliony gospodarstw domowych to klienci innych spółek, dla których Prezes URE nie zatwierdza taryf. Jak wylicza Urząd, w Polsce łącznie już ponad 35 proc. gospodarstw domowych korzysta z wolnorynkowych ofert sprzedawców energii.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.