CMC Poland kupi energię odnawialną w ramach umowy PPA

CMC Poland kupi energię odnawialną w ramach umowy PPA
Statkraft

Polski oddział amerykańskiej firmy Commercial Metals Company podpisał umowę na zakup energii odnawialnej, w której dostawie będzie pośredniczyć norweski koncern energetyczny Statkrafteuropejski lider w sprzedaży zielonej energii w ramach komercyjnych umów PPA.

Commercial Metals Company Poland i Statkraft podpisały długoterminową umowę na sprzedażą energii mającej pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Dzięki zawartej umowie CMC Poland zabezpieczy stałe ceny energii, która dodatkowo ma pochodzić wyłącznie z OZE, dla 20 proc. zużycia generowanego w Polsce. Firma mająca siedzibę w Zawierciu to jeden z największych konsumentów energii w naszym kraju.

REKLAMA

Statkraft zapewnia, że do realizacji umowy wykorzysta dostawy energii odnawialnej zakontraktowanej ze źródeł OZE znajdujących się w Polsce. Sprzedaż energii dla CMC Poland będzie prowadzona od roku 2021.

Norweski koncern energetyczny to nie tylko największy w Europie producent energii odnawialnej – głównie dzięki posiadanym w Norwegii elektrowniom wodnym – ale także czołowy sprzedawca zielonej energii na Starym Kontynencie, coraz częściej kontraktowanej w ramach wieloletnich, korporacyjnych umów PPA.

Ostatnio Norwegowie byli szczególnie aktywni na hiszpańskim rynku umów PPA.

Kilka tygodni temu Statkraft podpisał mającą obowiązywać przez 10 lat umowę na zakup energii z elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 252 MW, które wybuduje lokalny inwestor Solaria.

Wcześniej w ubiegłym roku Statkraft podpisał umowę PPA na podobny wolumen energii z hiszpańską spółką obrotu Audax Renovables. W tym przypadku Stakraft będzie jednak odpowiedzialny za dostarczenie energii. Zobowiązał się do dostarczania co roku energii w ilości 525 GWh, a umowa będzie obowiązywać przez 10,5 roku.

REKLAMA

Norwegowie podpisali ponadto umowy PPA na energię z projektów fotowoltaicznych, które zostały zrealizowane w ramach hiszpańskiego systemu aukcyjnego i posiadają rządowe gwarancje ceny, ale także z projektów realizowanych poza publicznym systemem wsparcia.

Statkraft kupuje energię m.in. z największej elektrowni fotowoltaicznej w Europie, która została zrealizowana bez subsydiów czy rządowych gwarancji sprzedaży energii. Chodzi o uruchomioną pod koniec 2018 roku koło Sewilli farmę PV o mocy 175 MW. Inwestycja została zrealizowana przez niemiecką grupę BayWa, a obecnie jej właścicielem jest fundusz MAEG utworzony przez niemieckie firmy ubezpieczeniowe Munich Re i Ergo

Norweski koncern agreguje na europejskim rynku sprzedaż energii z instalacji OZE o łącznej mocy około 15 GW.

Ponadto w ramach modelu tzw. wirtualnych elektrowni, realizowanym od wielu lat w Niemczech, a ostatnio także w Wielkiej Brytanii, Statkraft przejmuje kontrolę nad źródłami wiatrowymi, fotowoltaicznymi, elektrowniami gazowymi i bateriami, optymalizując efekty ekonomiczne z ich udziału w rynku energii.

W oparciu o zbierane informacje Statkraft może zdalnie wyłączyć daną instalację i ponownie uruchomić ją w czasie kilku sekund.

Włączając swoje instalacje do wirtualnej elektrowni, producenci energii odnawialnej nie muszą sprzedawać jej na własną rękę i brać na siebie ryzyka związanego z wahaniami podaży i popytu na energię.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.