Zielona energia szansą dla przemysłu. Jak powinna wyglądać umowa CPPA?

Zielona energia szansą dla przemysłu. Jak powinna wyglądać umowa CPPA?
Re-Source

Odnawialne źródła energii pomogą budować konkurencyjność przemysłu w Polsce. Warunkiem jest wprowadzenia zmian regulacyjnych, które umożliwią przedsiębiorcom kupowanie zielonej energii bezpośrednio od wytwórców, w ramach tzw. corporate PPAs.

U progu nowej dekady przedsiębiorcy stają przed wyzwaniem utrzymania przewag konkurencyjnych. Decydować będzie dostęp zakładów produkcyjnych do taniej i czystej energii z odnawialnych źródeł energii (OZE).

Przedsiębiorcy zasilający zakłady prądem z paliw kopalnych będą płacić coraz więcej ze względu na drożejące uprawnienia do emisji CO2, a ich produkty mogą być pomijane przez coraz bardziej świadomych ekologicznie konsumentów.

REKLAMA

Rozwiązaniem może być zakup energii bezpośrednio z farmy wiatrowej lub słonecznej w ramach długoterminowej umowy z jej producentem tzw. corporate PPA. W ciągu kilku ostatnich lat europejscy przedsiębiorcy zakontraktowali w tej sposób energię pochodzącą z ponad 7 GW mocy.

Kolejne światowe korporacje idą krok dalej deklarując przestawienie się w stu procentach na czyste zasilanie. Zrzeszone w ramach inicjatywy RE-100 firmy, takie jak na przykład IKEA,  ten sam wymóg stawiają także swoim dostawcom.

Zobacz jak corporate PPA pomaga w ograniczaniu kosztów

W Polsce potencjał rynku corporate PPAs jest olbrzymi. Nasz przemysł potrzebuje ok.  50 TWh energii rocznie, co stanowi jedną trzecią krajowego zużycia. Dynamiczny rozwój rynku PPA wymaga jednak  usunięcia barier administracyjnych. 

O zmiany regulacyjne w tym zakresie zabiega fundacja RE-Source Poland Hub, powołana do życia przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej w lipcu 2019 roku, która zaprasza odbiorców energii i wytwórców OZE do wspólnego działania.

REKLAMA

W dniach 4-5 lutego 2020 r. w Warszawie odbędzie się organizowana przez fundację Konferencja RE-Source Poland, w ramach której odbiorcy energii wezmą udział w dwugodzinnym warsztacie poświęconym tematyce corporate PPAs.

W programie przewidziano także prezentację w zakresie jednego ze standardów zawarcia takiej umowy, który opracował European Federation of Energy Traders. Wzorzec tego kontraktu zostanie zaprezentowany po raz pierwszy w polskiej wersji językowej.

Uczestnicy otrzymają wskazówki, jak dostosować prezentowaną umowę do przepisów oowiązujących na polskim rynku energii.

Uczestnicy poznają też możliwości znalezienia najkorzystniejszej oferty zakupu energii bezpośrednio od wytwórcy, jakie oferuje Instatrust – platforma online firmy DNV GL. Będą też mieli okazje do nawiązania relacji biznesowych w ramach spotkań B2B.

Dla odbiorców energii udział w konferencji jest bezpłatny.

 

artykuł sponsorowany