Czym zajmie się rządowy pełnomocnik ds. OZE?
Powołanie rządowego pełnomocnika ds. energetyki odnawialnej zapowiedział w exposé wygłoszonym w listopadzie ub.r. premier Mateusz Morawiecki. Mimo, że od tego czasu minęły już dwa miesiące, nadal nie wiemy, kto będzie pełnić tę funkcję. Wczoraj pojawiły się jednak informacje na temat tego, jaki ma być zakres jego działalności.
Z exposé wygłoszonego w Sejmie w dniu 19 listopada 2019 r. przez premiera Morawieckiego wynikało, że w nowym rządzie sprawami związanymi z energetyką odnawialną, w tym z programem budowy morskich farm wiatrowych, zajmie się rządowy pełnomocnik ds. OZE.
– Do pełnego wykorzystania potencjału tego programu, który można porównać z największymi przedwojennymi programami, powołamy w rządzie pełnomocnika ds. odnawialnych źródeł energii – zapowiedział w exposé premier.
Od tamtego czasu nie tylko nie wybrano jednak pełnomocnika i nie określono obszarów, którymi ma się zajmować, ale nie wyklarowała się także sprawa odpowiedzialności poszczególnych ministerstw za rozwój energetyki odnawialnej. Wiele wskazuje na to, że działający wcześniej w zlikwidowanym Ministerstwie Energii departament OZE trafi ostatecznie do Ministerstwa Klimatu, jednak działania związane z OZE mogą prowadzić też inne resorty.
Sprawami związanymi zwłaszcza z morską energetyką wiatrową może być zainteresowane Ministerstwo Aktywów Państwowych, odpowiedzialne m.in. za spółki mogące zaangażować się w kontrakty dla offshore, w którym funkcję wiceministra pełni aktywnie działający dotąd w obszarze offshore Zbigniew Gryglas, a sprawami związanymi z OZE, szczególnie z energetyką prosumencką, powinna nadal zajmować się minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Skoordynowanie pracy poszczególnych resortów w celu procedowania nowych regulacji dla energetyki odnawialnej powinno być zadaniem rządowego pełnomocnika ds. OZE.
Na razie wiemy tylko, że jego zadania ma regulować rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw Odnawialnych Źródeł Energii, które ma zostać przyjęte w I kwartale 2020 r.
Odpowiadać za opracowanie rozporządzenia będzie Ministerstwo Klimatu.
Informacja na ten temat pojawiła się wczoraj w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Jak Kancelaria Prezesa Rady Ministrów uzasadnia potrzebę opracowania tego rozporządzenia?
W uzasadnieniu czytamy, że „analiza dotychczasowych trendów rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz długoterminowa strategia ich rozwoju wyrażona w kluczowych dokumentach rządu wyraźnie wskazuje, iż rola odnawialnych źródeł energii w sektorze energetycznym będzie intensywnie rosnąć”.
– Mając na uwadze powyższe, niezbędne jest zapewnienie, aby rozwój ten przebiegał w sposób maksymalnie efektywny oraz, aby generował największe możliwe korzyści dla polskiego społeczeństwa i gospodarki. Powołanie Pełnomocnika Rządu do spraw Odnawialnych Źródeł Energii ma na celu poprawę koordynacji działań w obszarze rozwoju odnawialnych źródeł energii na poziomie struktur rządowych, a tym samym przyspieszenie działań w przedmiotowym obszarze – czytamy w Biuletynie Informacji Publicznej Rady Ministrów.
W rządowym BIP wskazuje się także na – bardzo ogólne – zadania, które ma realizować pełnomocnik ds. OZE.
Mają należeć do nich: 1) koordynacja działań mających na celu: a) rozwój wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w szczególności morskiej energetyki wiatrowej, biogazu rolniczego w instalacjach odnawialnego źródła energii, biopłynów, biokomponentów, paliw ciekłych i biopaliw ciekłych zużywanych w transporcie oraz paliw alternatywnych, b) rozwój elektromobilności i magazynowania energii, c) poprawę efektywności energetycznej;
2) opracowywanie propozycji działań prowadzących do realizacji celów w zakresie udziału energii i paliw z odnawialnych źródeł energii zużytych, w sektorach energii elektrycznej, ciepła lub chłodu oraz transportu, a także wykorzystania zasobów geotermalnych; 3) identyfikowanie i analizowanie istniejących barier ograniczających rozwój wykorzystania odnawialnych źródeł energii i przedstawianie propozycji ich zniesienia; 4) opracowywanie mechanizmów oraz kierunków rozwoju wykorzystania poszczególnych rodzajów odnawialnych źródeł energii, w tym na potrzeby transportu niskoemisyjnego oraz elektromobilności, realizujących zamierzenia i plany określone w polityce energetycznej państwa; 5) analizowanie kierunków rozwoju i podejmowanie działań w obszarze wykorzystania wysokotemperaturowych reaktorów; 6) inicjowanie i wspieranie działań mających na celu popularyzację wykorzystania odnawialnych źródeł energii, energetyki rozproszonej, prosumenckiej, klastrów energii oraz spółdzielni energetycznych; 7) wydawanie, w porozumieniu z Ministrem Klimatu, rekomendacji organom administracji rządowej oraz przekazywanie wniosków i opinii instytucjom i podmiotom zaangażowanym w realizację projektów i przedsięwzięć wykorzystujących odnawialne źródła energii; 8) opiniowanie projektów dokumentów rządowych, w tym projektów aktów prawnych, mających znaczenie dla kształtowania polityki państwa w zakresie odnawialnych źródeł energii, przygotowywanych przez organy administracji rządowej.
– W ocenie projektodawcy jedynie szerokie określenie zadań Pełnomocnika może przynieść zakładane i oczekiwane rezultaty, przyczyniając się tym samym do zwiększenia dynamiki rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce – czytamy w Biuletynie Informacji Publicznej Rady Ministrów.
Na pewno po powołaniu rządowy pełnomocnik ds. OZE musi zabrać się szybko do pracy. Konieczne jest zwłaszcza szybkie przygotowanie i doprowadzenie do uchwalenia ustawy dla morskiej energetyki wiatrowej, przygotowanie rozporządzeń prosumenckich, które zgodnie z ustawą o OZE powinny zostać przyjęte jeszcze w tym kwartale, czy rozpoczęcie prac nad kolejną nowelizacją ustawy o OZE, do której powinny zostać wpisane m.in. parametry tegorocznych aukcji. W końcu konieczne jest rozpoczęcie prac zmierzających do złagodzenia restrykcyjnej zasady tzw. 10H.
To z pewnością nie koniec listy wyzwań. Powyższe zagadnienia związane są tylko z elektroenergetyką, a wiele spraw związanych z OZE jest do załatwienia także w transporcie i ciepłownictwie – w tym wynikających z konieczności wdrożenia do polskiego prawa założeń tzw. pakietu zimowego i będącej jego częścią nowej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii (RED II).
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.