Polskie stacje Shella będą zasilane energią odnawialną

Polskie stacje Shella będą zasilane energią odnawialną
Shell

Na pierwszych stacjach Shella w naszym kraju działają już instalacje fotowoltaiczne. Teraz polski oddział koncernu paliwowego robi kolejny krok w celu zwiększenia wykorzystania zielonej energii.

Shell poinformował, że od początku 2020 roku 97 proc. stacji własnych Shell Polska używa energii elektrycznej wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

Zielona energia zasilająca 346 stacji należących do Shell jest poświadczona gwarancjami pochodzenia. Przez kolejne dwa lata będzie ona pozyskiwana wyłącznie z lądowych farm wiatrowych zlokalizowanych w kraju.

REKLAMA

Shell Polska szacuje, że wykorzystanie na firmowych stacjach energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych zmniejszy rocznie emisję CO2 o 32 tys. ton w porównaniu z rokiem 2016.

Łącznie w naszym kraju Shell prowadzi 357 stacji własnych, 43 partnerskich oraz 14 automatycznych. 

Shell wprowadza ponadto na swoich polskich stacjach rozwiązania energooszczędne, które zmniejszają zużycie energii. Na blisko 20 stacjach Shell w Polsce testowane są moduły fotowoltaiczne, które pokrywają średnio 11 proc. zapotrzebowania na elektryczność każdej z tych stacji.

Ponadto oświetlenie LED wykorzystywane jest wewnątrz budynków 80 proc. stacji Shell w Polsce, a 60 proc. punktów jest oświetlanych diodami LED, które należą do najbardziej energooszczędnych źródeł światła.

Dodatkowo firma wdraża na stacjach zamykane lodówki, które utrzymują odpowiednią temperaturę i nie oddają jej na zewnątrz, co znacznie obniża zużycie energii.

REKLAMA

Grupa paliwowa zobowiązała się do zakupu energii ze źródeł odnawialnych również na Węgrzech i w Bułgarii, a w Wielkiej Brytanii stacje własne Shell są zasilane elektrycznością pochodzącą w 100 proc. z certyfikowanych źródeł energii odnawialnej.

W Holandii Shell posiada eksperymentalną, niskoemisyjną stację, która 25 proc. potrzebnej dla siebie energii produkuje z paneli słonecznych, a dzięki efektywnemu energetycznie wyposażeniu zmniejszyła swój łączny rachunek energetyczny o 40 proc.

W Polsce Shell realizuje także szereg projektów ograniczających zużycie energii, produkcję śmieci i emisję CO2 w swoich biurach. Przykładowo, kompleks 5 budynków Shell Energy Campus w Krakowie, gdzie mieści się centrum Shell Business Operations zatrudniający 4 tys. pracowników, w 2019 roku zmniejszył o 20 proc. ilość produkowanych odpadów oraz o 22 proc. wolumen zużywanej energii elektrycznej. 

Globalnie Shell także opracowuje i sprzedaje coraz większe ilości czystszych paliw dla kierowców, takich jak LNG i wodór, a także umożliwia ładowanie pojazdów elektrycznych w coraz większej liczbie krajów.

W 2017 roku firma podpisała umowę z Ionity — operatorem sieci punktów ładowania samochodów elektrycznych o bardzo wysokiej mocy. W pierwszym etapie stacje ładowania zainstalowano w 10 krajach, w tym w Polsce.

W Niemczech Shell uczestniczy we wspólnym przedsięwzięciu H2 Mobility obok partnerów takich jak Air Liquide, Daimler, Linde, OMV i Total. Przy wsparciu rządu federalnego, w ramach projektu w całym kraju do 2023 roku rozmieszczona zostanie sieć 400 stacji uzupełniania wodoru.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.