Neutralność klimatyczna? Brytyjski koncern ma ambitniejszy cel
Podczas gdy Unia Europejska pracuje nad konsensusem, aby przyjąć cel neutralności klimatycznej, który ma zostać zrealizowany do 2050 roku, największy brytyjski producent energii ogłasza ambitniejszy cel osiągnięcia tzw. ujemnych emisji CO2 i to 20 lat wcześniej.
Największy brytyjski wytwórca energii elektrycznej, Drax Group, ogłosił w czasie zakończonego w niedzielę szczytu klimatycznego COP25, że do 2030 roku osiągnie status tzw. carbon negative, co oznacza, że ma pochłaniać więcej emisji niż sam jeszcze będzie wówczas generować.
Kluczowa w tym kontekście ma być m.in. technologia tzw. bioenergy with carbon capture and storage (BECCS), zakładająca produkcję energii z biomasy przy jednoczesnym pochłanianiu i magazynowaniu generowanych emisji CO2.
Drax już eksploatuje w swojej elektrowni w Selby w North Yorkshire instalację BECCS, która pochłania każdego dnia tonę dwutlenku węgla powstającego podczas wytwarzania energii.
Pilotażowa instalacja kosztowała 400 tys. funtów i została dostarczona przez mającą siedzibę w Leeds firmę C-Capture. Firma pracująca nad technologią BECCS powstała jako spinn-off z uniwersytetu w Leeds, a do tej pory zainwestował w nią – obok Drax Group – także m.in. fundusz BP Ventures. Poza tym C-Capture otrzymał granty od brytyjskiego rządu w wysokości 2,2 mln funtów.
Posiadający kilkunastoprocentowy udział w brytyjskim miksie wytwarzania Drax przekonuje, że szersze zastosowanie biomasy w połączeniu z technologią CCS umożliwiłoby mu wyłapywanie emitowanych w jego elektrowni co najmniej 16 mln ton CO2 rocznie, co istotnie przybliżyłoby Wielką Brytanię do wyznaczonego przez Londyn celu neutralności klimatycznej.
W ostatnich latach Drax wdrożył – jak to określa – największy projekt dekarbonizacyjny w Europie, zastępując biomasą 2/3 swojego potencjału wytwórczego bazującego dotąd na węglu i istotnie przyczyniając się do zmarginalizowania roli węgla w brytyjskiej energetyce.
Pod koniec 2017 roku w elektrowni Drax uruchomiono czwarty blok biomasowy. Koszt konwersji tego bloku wyniósł około 30 mln funtów i był istotnie niższy od CAPEX-u odnotowanego przy wcześniejszych trzech blokach zmodernizowanych w celu spalania biomasy w latach 2013, 2014 i 2017. Drax miał zainwestować około 700 mln funtów w konwersję pierwszych trzech bloków i przebudowę infrastruktury w celu spalania biomasy. Każdy z tych bloków spala co roku około 2,3 mln ton biomasy.
Inwestycja w nowy blok biomasowy została zresztą wsparta przez brytyjski rząd poprzez przyznanie 10,3 mln certyfikatów pochodzenia energii odnawialnej, które będą stanowić dodatkowe źródło przychodów, obok sprzedaży energii.
Obecnie Drax to największa na świecie elektrownia spalająca biomasę, produkująca energię z użyciem tego surowca w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 4 mln brytyjskich gospodarstw domowych. Mnożąc tę liczbę przez średnie zużycie energii brytyjskich gospodarstw domowych na poziomie 4 MWh, daje to roczną generację na poziomie 16 TWh energii elektrycznej.
Wcześniej Drax Group złożył wnioski o zgodę na konwersję ostatnich dwóch bloków węglowych elektrowni w North Yorkshire na jednostki mające spalać gaz w technologii CCGT. Jednocześnie aplikowano o zgodę na uruchomienie na terenie elektrowni bateryjnego magazynu energii o mocy aż 200 MW.
W pierwszej połowie 2019 roku udział biomasy w produkcji energii w wielkiej elektrowni w North Yorkshire wyniósł 94 proc., a od 2012 r. brytyjskiej grupie energetycznej udało się ograniczyć emisje CO2 o 80 proc.
Kolejnym krokiem ma być zakończenie do 2025 roku wytwarzania energii z węgla oraz wyposażenie bloków na biomasę w technologię BECSS.
Przemawiając podczas szczytu klimatycznego COP25 w Madrycie, Will Gardiner, CEO Drax Group, ocenił, że potencjał BECSS trzeba rozwinąć na taką skalę, na jaką rozwinięto brytyjską energetykę wiatrową na morzu, w przypadku której oferowane ceny energii spadły ze 114 GBP/MWh w roku 2015 do 39 GBP/MWh.
– Brytyjski rząd wprowadził efektywny system opodatkowania CO2, a dzięki jasnemu reżimowi regulacyjnemu wiele firm wdrożyło inwestycje i innowacje. W efekcie, potencjał morskich wiatraków wzrósł z 600 MW w roku 2008 do ponad 8 tys. MW w roku 2019 – to oznacza 13-krotny wzrost w ciągu 10 lat oraz 7,5-procentowy udział w brytyjskim miksie wytwarzania – zauważył szef grupy Drax.
Przed rokiem Will Gardiner informował podczas konferencji Bloomberg New Energy Summit, że jego firma chce zejść z kosztem wytwarzania energii biomasowej z 75 GBP/MWh do 50 GBP do roku 2027.
Wielka Brytania zapowiedziała wycofanie się z produkcji energii z węgla do roku 2025, a w ciągu ostatnich 5 lat Brytyjczycy zredukowali moce swoich elektrowni węglowych o ponad 80 proc. Natomiast wcześniej w tym roku brytyjski rząd przyjął cel neutralności klimatycznej do roku 2050.
redakakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.