System SPS pomoże w zarządzaniu siecią w północnej Polsce

System SPS pomoże w zarządzaniu siecią w północnej Polsce
Fot. Clint Mason, flickr cc

Polskie Sieci Elektroenergetyczne wdrożyły system SPS, który automatycznie eliminuje przeciążenia na elementach sieci przesyłowej oraz dystrybucyjnej 110 kV. System na razie obejmie północną część Polski i ma zwiększyć bezpieczeństwo pracy krajowego systemu elektroenergetycznego.

Jego uruchomienie to pierwszy efekt wspólnego projektu polskich i japońskich firm – Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Energa-Operator, Energa OZE, Hitachi, Hitachi Chemical oraz Sumitomo Mitsui Banking Corporation.

Do głównych funkcjonalności systemu SPS należą: automatyczna eliminacja przeciążeń powodowanych przez zakłócenia w sieci poprzez ograniczanie generacji mocy czynnej farm wiatrowych, a także rekomendowanie służbom dyspozytorskim optymalnych środków zaradczych, umożliwiających eliminację przeciążeń.

REKLAMA

PSE podkreśla, że jest jedną z pierwszych firm w Europie, które wdrożyły taką funkcjonalność sieci inteligentnych, a SPS znacząco usprawni zarządzanie Krajowym Systemem Elektroenergetycznym w warunkach dużej generacji wiatrowej, przyczyniając się do rozwoju OZE.

Do października 2020 r. będzie trwał roczny okres monitorowania poprawności działania systemu SPS. Analizowana będzie również jego współpraca z budowanym w ramach tego samego projektu magazynem energii, gdy obiekt zostanie oddany do użytku.

Dodatkowo uczestnicy przedsięwzięcia sprawdzą efektywność i funkcjonalność wykorzystania magazynu energii jako rozwiązania, które może zostać zastosowane w niedalekiej przyszłości na szerszą skalę.

REKLAMA

Wdrożenie systemu SPS to pierwszy etap projektu prowadzonego wspólnie przez polskie i japońskie spółki, w ramach którego trwa ponadto budowa hybrydowego magazynu energii elektrycznej, który zostanie przyłączony do wewnętrznej sieci farmy wiatrowej Bystra należącej do spółki Energa OZE.

Urządzenie będzie się składać z dwóch zespołów baterii – litowo-jonowych i kwasowo-ołowiowych. Docelowo jego moc ma osiągnąć 6 MW, a pojemność 27 MWh.

Magazyn energii będzie współpracował z systemem SPS, a lista funkcjonalności obu systemów obejmie dodatkowo: regulację wtórną częstotliwości, rezerwę mocy, wygładzanie krótkoterminowych wahań mocy czynnej generowanej przez farmę wiatrową, a także arbitraż cenowy.

Umowa zawarta pomiędzy polskimi oraz japońskimi spółkami jest efektem porozumienia zawartego w 2017 roku przez polskie Ministerstwo Energii i japońską organizację rządową NEDO (New Energy and Industrial Technology Development Organization), która w znaczącym stopniu sfinansuje realizowane inwestycje.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.