Plan na „Europejski Zielony Ład”. Poznaliśmy szczegóły
Komisja Europejska pod kierownictwem Ursuli von der Leyen zabrała się za przygotowanie nowej strategii, której celem jest osiągnięcie do 2050 roku neutralności klimatycznej w Unii Europejskiej. KE zakłada, że taki cel stanie się formalnie wiążący w UE już do marca przyszłego roku.
Tuż przed rozpoczynającym się dzisiaj w Madrycie szczytem klimatycznym COP25 poznaliśmy harmonogram prac nad tzw. Europejskim Zielonym Ładem, którego wdrożenie ma zapewnić Unii Europejskiej pozycję globalnego lidera w walce ze zmianami klimatu.
Z dokumentu, który miał zostać skierowany do konsultacji z państwami UE, a który teraz wyciekł do mediów, wynika, że założenia Europejskiego Zielonego Ładu zostaną szczegółowo przedstawione przez Komisję Europejską w dniu 11 grudnia br. – trzy lata po tym, jak KE po raz pierwszy zaproponowała założenia unijnej strategii energetycznej do roku 2030 – dyrektyw i rozporządzeń zebranych w ramach tzw. Pakietu zimowego, nad którym prace zostały sfinalizowane w tym roku.
Regulacje przyjęte w ramach Pakietu zimowego zakładają m.in. zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w unijnym miksie energetycznym do 32 proc. do roku 2030, co ma z kolei prowadzić – wraz z realizacją działań zwiększających efektywność energetyczną – do ograniczenia unijnych emisji CO2 o 40 proc. w porównaniu z emisjami z 1990 r.
Teraz Komisja Europejska chce pójść dalej, planując strategię dojścia do tzw. neutralności klimatycznej do 2050 r., co oznacza, że jeśli do tego czasu w Unii Europejskiej emitowane będą jeszcze gazy cieplarniane, ich emisja będzie musiała zostać zneutralizowana np. przez technologie wychwytywania i przechowywania CO2.
Strategia tzw. European Green Deal ma zostać opracowana do marca przyszłego roku, ale teraz wiadomo już więcej, na czym będzie chciała skupić się Komisja Europejska.
Z draftu agendy, który wyciekł do mediów, wynika, że KE będzie chciała przeforsować zwiększenie celu redukcji emisji CO2 do 2030 roku do 50-55 proc. w porównaniu do celu 40 proc. zawartego w Pakiecie zimowym (Greenpeace ocenił już, że nowa propozycja to za mało, aby sprzyjała realizacji celu Porozumienia Paryskiego i że potrzebny jest cel co najmniej 65 proc.).
W ramach nowej strategii Komisja ma położyć nacisk na eliminowanie prawa stosowanego przez poszczególne kraje UE, które blokuje postęp w zakresie realizacji celów unijnej strategii klimatycznej.
Komisja ma ponadto przygotować dodatkowe instrumenty, które umożliwią poszczególnym państwom realizację bardziej ambitnych celów jeśli chodzi o krajowe strategie energetyczne, a ponadto KE zakłada przygotowanie nowych mechanizmów jeśli chodzi o poprawę efektywności energetycznej w budownictwie w ramach inicjatywy określanej na razie roboczo jako „renovation wave”.
W tym celu, oprócz rewizji unijnego i krajowych budżetów na działania związane z ochroną środowiska, KE ma zaproponować do czerwca przyszłego roku nową unijną strategię finansowania inwestycji.
Ponadto Komisja ma doprowadzić do rewizji dotychczasowych zasad przyznawania pomocy publicznej jeśli chodzi o projekty pro-środowiskowe – które obecnie umożliwiają stosowanie wyjątków jeśli chodzi o wspieranie przez kraje UE inwestycji m.in. w odnawialne źródła energii.
Ponadto Bruksela ma doprowadzić do rewizji unijnego prawa podatkowego, aby sprzyjało realizacji celów klimatycznych, a także chce rozszerzyć europejski system handlu emisjami CO2 na sektory transportu drogowego i morskiego oraz ograniczyć przydział darmowych uprawnień dla transportu lotniczego.
Inny cel w obszarze transportu, który postawiła na razie Komisja, to przeniesienie transportu 3/4 ładunków z transportu drogowego na kolejowy.
Ponadto Bruksela ma forsować zmianę unijnych dyrektyw jeśli chodzi o ochronę powietrza i innych zasobów naturalnych, aby umożliwiły osiągnięcie standardów nakreślonych przez Światową Organizację Zdrowia.
Ponadto, aby zapewnić odpowiedni dopływ innowacji w budowaniu nowego Europejskiego Zielonego Ładu, KE chce przygotować nowe programy dofinansowania badań i rozwoju.
Jeszcze w ramach perspektywy budżetowej 2014-2020 Bruksela ma przeznaczyć dodatkowe 0,5 mld euro na wspólne projekty badawcze realizowane przez podmioty z państw UE, a od początku 2021 r. ma ruszyć nowy program określany jako Horizon Europe z budżetem 2 mld euro, w którym przynajmniej 35 proc. środków ma wspierać projekty związane z nową strategią klimatyczną UE.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.