Minister Kurtyka przygotuje prawo dla OZE

Minister Kurtyka przygotuje prawo dla OZE
Michał Kurtyka

Nie Ministerstwo Aktywów Państwowych, które tymczasowo przejęło kompetencje i struktury zlikwidowanego Ministerstwa Energii, ale Ministerstwo Klimatu ma pracować nad nowymi regulacjami dla rynku energii odnawialnej, a także rozwijać programy dofinansowania realizowane przez NFOŚiGW w tym programy Czyste Powietrze oraz Mój Prąd.

Finalny podział kompetencji w nowym rządzie, jeśli chodzi o energetykę, nie został jeszcze formalnie ustalony. Ostatnia wypowiedź ministra klimatu Michała Kurtyki wyjaśnia jednak sytuację jeśli chodzi o obszar OZE.

Chociaż na razie kompetencje związane z energetyką przejęło Ministerstwo Aktywów Państwowych, które ma sprawować nadzór nad państwowymi spółkami, w tym koncernami energetycznymi, to jednak zanosi się, że Departament Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej, który trafił do MAP ze zlikwidowanego resortu energii, zmieni adres.

REKLAMA

Z cytowanej przez PAP wypowiedzi ministra klimatu Michała Kurtyki wynika, że to właśnie kierowana przez niego instytucja będzie odpowiadać za przygotowanie regulacji dla energetyki odnawialnej.

Jak zapewnił, na razie Ministerstwo Klimatu musi dokonać „inwentaryzacji”, która rozstrzygnie, jakimi obszarami w zakresie OZE najpierw będą zajmować się urzędnicy MK.

Wiadomo, że jedną z kluczowych spraw jest przygotowanie ustawy dla morskiej energetyki wiatrowej i to z pewnością tym obszarem od razu zajmą się urzędnicy nowego resortu.

W wypowiedzi dla PAP minister Kurtyka podkreślił, że offshore to „atrakcyjne” źródło z uwagi na stosunkowo wysoką dyspozycyjność. – Niewątpliwie ze wzrostem udziału źródeł odnawialnych aspekt ciągłości dostaw i zapewnienia bezpieczeństwa będzie przybierał na znaczeniu –  ocenił Michał Kurtyka.

Szef resortu klimatu poinformował ponadto, że kierowana przez niego instytucja zajmie się usprawnieniem i rozwinięciem programów mających na celu walkę ze smogiem i popularyzację OZE, które realizuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

REKLAMA

W ocenie nowego ministra praca kierowanego przez niego resortu ma przyczynić się do podniesienia jakości życia Polaków poprzez redukcję zanieczyszczeń powietrza.

Mamy przed sobą dyskusję na forum europejskim o przyszłości wielu programów finansowych w kontekście perspektywy budżetowej 2021-2027. Chcielibyśmy zmobilizować jak największe środki na podniesienie poziomu życia Polaków – PAP cytuje ministra klimatu.

Wypowiadając się na temat antysmogowego programu Czyste Powietrze, minister Kurtyka poinformował, że jego resort będzie pracować nad zmianami, które zwiększą efektywność tego programu.

Natomiast mówiąc o programie dotacji na domowe mikroinstalacje fotowoltaiczne Mój Prąd, minister stwierdził, że ten program powinien zostać rozwinięty.

Wiadomo, że nad rozszerzeniem systemu dofinansowania na domową fotowoltaikę na spółdzielnie mieszkaniowe pracuje NFOŚiGW. W tym przypadku może chodzić jednak nie o dotacje, ale o finansowanie w formie preferencyjnych kredytów, które takie podmioty będą mogły spłacać z oszczędności wynikających z ograniczenia kosztów zakupu energii z sieci.

Formalnie o „energetycznych” kompetencjach nowych ministerstw zdecyduje ustawa o działach administracji rządowej, która powinna zostać uchwalona w najbliższych tygodniach.

Obszarem energetyki odnawialnej w Ministerstwie Klimatu i nadzorowaniem pracy Departamentu Energii Odnawialnej i Rozproszonej, który pracował nad regulacjami dla OZE w Ministerstwie Energii, może zająć się Ireneusz Zyska, który w ubiegłym tygodniu przyjął nominację na sekretarza stanu w MK. Więcej na ten temat w artykule: Nowy człowiek od OZE w rządzie?

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.