Nowy człowiek od OZE w rządzie?
Za energetykę odnawialną w nowym rządzie może odpowiadać, w randze wiceministra, nie Krzysztof Kubów, który w ostatnich miesiącach funkcjonowania Ministerstwa Energii nadzorował obszar energetyki odnawialnej, ale inny poseł PiS z Dolnego Śląska.
W poprzednim rządzie obszar energetyki odnawialnej był nadzorowany przez kolejnych wiceministrów energii. Najpierw, tuż po utworzeniu Ministerstwa Energii, odpowiedzialny za to był Andrzej Piotrowski, a gdy ten stracił stanowisko wiceministra, obszarem OZE, w tym nadzorowaniem pracy departamentu energii odnawialnej, zajął się Grzegorz Tobiszowski, odpowiedzialny w ME jednocześnie za górnictwo.
Natomiast w ostatnich miesiącach funkcjonowania Ministerstwa Energii energetyką odnawialna zajął się powołany na stanowisko wiceministra poseł PiS Krzysztof Kubów.
Wiadomo, że w nowym rządzie, w którym nie ma już resortu energii to nie Krzysztof Kubów, w randze sekretarza stanu w ministerstwie odpowiedzialnym za energetykę, zajmie się obszarem OZE. Kubów został bowiem mianowany na szefa gabinetu politycznego premiera.
Nie jest jeszcze pewne, które z nowych ministerstw zajmie się energetyką odnawialną. Na razie dział „energia” oraz departament OZE przeniesiony z resortu energii, formalnie podlegają Ministerstwu Aktywów Państwowych.
Jednak to, które ministerstwo ostatecznie zajmie się energetyką odnawialną, nie jest jeszcze przesądzone i wydaje się, że może to być Ministerstwo Klimatu kierowane przez Michała Kurtykę.
Wczoraj poznaliśmy dwóch nowych wiceministrów klimatu. Jest wśród nich Ireneusz Zyska, który w poprzedniej kadencji Sejmu, najpierw jako poseł klubu Kukiz’15, następnie klubu Wolni i Solidarni i finalnie Prawa i Sprawiedliwości, należał do najaktywniejszych posłów zajmujących się energetyką.
Ireneusz Zyska w poprzedniej kadencji Sejmu był członkiem Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, która przeprocedowała kilka nowelizacji ustawy o OZE, a także kierował pracami Parlamentarnego Zespołu ds. Górnictwa i Energii, regularnie organizując posiedzenia z udziałem ekspertów ds. energetyki, często poświęcone tematyce energii odnawialnej.
Drugi z powołanych wczoraj wiceministrów klimatu to Adam Guibourgé-Czetwertyński. Jego CV wskazuje, że może on wspierać ministra Kurtykę w międzynarodowych negocjacjach dotyczących polityki klimatycznej, które są prowadzone na forum Unii Europejskiej oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych.
W 2014 r. Adam Guibourgé-Czetwertyński rozpoczął pracę w Ministerstwie Środowiska w zespole negocjatorów klimatycznych podczas szczytu klimatycznego ONZ COP19 w Warszawie.
Natomiast w ubiegłym roku nowy wiceminister klimatu pełnił rolę głównego negocjatora polskiej Prezydencji COP24 w Katowicach, przygotowując pakiet decyzji wdrażających Porozumienie Paryskie, tzw. Katowice Rulebook. Od 2019 r. ponownie kierował referatem ds. Środowiska w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Unii Europejskiej.
Po wczorajszych nominacjach w resorcie klimatu jest już pięciu wiceministrów. To również zajmujący takie stanowiska w dotychczasowym Ministerstwie Środowiska Małgorzata Golińska, Sławomir Mazurek oraz Piotr Dziadzio, którzy nie zajmowali się jednak dotąd sprawami związanymi z energetyką.
Ponadto, jak wynika z informacji przekazanych przez Politykę Insight, do tego resortu mogą trafić pełniący w poprzednim rządzie rolę wiceministrów energii Tadeusz Skobel oraz Tomasz Dąbrowski – którzy na razie zajmują stanowiska podsekretarzy stanu w resorcie aktywów państwowych.
Taki transfer do Ministerstwa Klimatu mógłby oznaczać, że to właśnie ten resort w większym stopniu będzie ponosić odpowiedzialność za politykę energetyczną.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.