Ceny referencyjne dla kogeneracji w 2020 r.

Wczoraj w Dzienniku Ustawa opublikowano rozporządzenie ministra energii nt. cen referencyjnych dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji, które wezmą udział w aukcjach planowanych w 2020 r. W ubiegłym tygodniu URE ogłosił aukcje dla kogeneracji, które odbędą się jeszcze w tym roku.
W rozporządzeniu, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw, wskazuje się wartości referencyjne dla nowych jednostek kogeneracji – opalanych paliwami gazowymi (151,48 zł/MWh), paliwami stałymi (183,84 zł/MWh), biomasą (286,78 zł/MWh) i pozostałych (68,41 zł/MWh).
Znajdziemy też informacje o cenach referencyjnych na 2020 r. w przypadku tzw. znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji, opalanych wyżej wymienionymi paliwami.
Rozporządzenie Ministra Energii w sprawie wartości referencyjnych dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji w roku 2020 jest dostępne w Dzienniku Ustaw pod tym linkiem.
Maksymalna ilość energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, której sprzedaż w 2020 roku może zostać objęta premią kogeneracyjną, wyniesie 24 TWh.
W ramach nowych mechanizmów dla wysokosprawnej kogeneracji przewiduje się, że wsparcie produkcji energii elektrycznej w przypadku istniejących i zmodernizowanych jednostek kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej 1-50 MW oraz małych jednostek kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej do 1 MW ma się odbywać poprzez złożenie wniosku o wypłatę gwarantowanej premii.
W przypadku nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej 1-50 MW przewidziano mechanizm aukcyjny, a w przypadku takich jednostek o mocy ponad 50 MW przewidziano procedurę naboru.
Natomiast w przypadku istniejących i zmodernizowanych jednostek kogeneracji o mocy zainstalowanej elektrycznej powyżej 50 MW przewidziano procedurę wniosku o wypłatę „premii gwarantowanej indywidualnej”.
Proponowany mechanizm ma gwarantować inwestorom wypłacaną przez 15 lat, stałą premię ponad rynkową cenę energii elektrycznej.
W ubiegłym tygodniu Urząd Regulacji Energetyki ogłosił aukcję na premię kogeneracyjną za sprzedaż energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji wytworzonej w nowej jednostce kogeneracji o mocy zainstalowanej 1 – 50 MWe lub w znacznie zmodernizowanej jednostce kogeneracji o mocy zainstalowanej 1 – 50 MWe.
Tegoroczna aukcja w formie papierowej odbędzie się w dniach 17-20 grudnia br.
Maksymalna ilość energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, której sprzedaż może zostać objęta premią kogeneracyjną, wynosi 6 TWh, a maksymalna wartość premii kogeneracyjnej może sięgnąć 1,023 mld zł.
W 2019 roku w aukcjach na premię kogeneracyjną i naborach na premię kogeneracyjną indywidualną przewidziane zostało do zakontraktowania: w ramach aukcji dla jednostek o mocy – 6 TWh energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, natomiast w ramach naboru, czyli systemu przewidzianego dla jednostek kogeneracyjnych o mocy powyżej 50 MWe – 36 TWh energii elektrycznej.
Jak informował resort energii, to stanowi wolumen odpowiadający możliwości budowy lub znacznej modernizacji około 700 MWe mocy w kogeneracji, zakontraktowanych w aukcjach lub naborach w 2019 roku.
Więcej na temat warunków wsparcia dla kogeneracji zaplanowanego na lata 2019-2020 w artykule: Tyle zarobią producenci energii w kogeneracji.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.