Tesco podpisuje umowy na energię z niemal 200 instalacji OZE

Brytyjski koncern zakontraktował zakupy zielonej energii w ramach zawartych umów PPA, które będą obowiązywać nawet przez 20 lat i które będą mieć dwojaki charakter. Pierwsze zakładają wykorzystanie modelu „on-site”, a drugie będą mieć charakter wirtualny.
Pozyskaniem kontraktów z Tesco na sprzedaż energii w ramach wieloletnich umów PPA pochwalił się brytyjski oddział francuskiego koncernu energetycznego EDF, podkreślając, że taki model inwestycji już teraz umożliwia budowę elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych bez jakichkolwiek subsydiów i wyłącznie w oparciu o wynegocjowane na rynku gwarancje sprzedaży energii.
Energia dla Tesco będzie wytwarzana przez odnawialne źródła energii o łącznej mocy 60 MW, na co złożą się dachowe instalacje fotowoltaiczne oraz dwie farmy wiatrowe, które powstaną w Szkocji.
EDF Renewables w tym celu zbuduje na obiektach należących do Tesco w Wielkiej Brytanii w sumie 17 dachowych instalacji fotowoltaicznych, na które złoży się około 15 tysięcy modułów PV o łącznej mocy ok. 5 MW.
Budowa pierwszych instalacji PV na dachach hal Tesco już się rozpoczęła, a wszystkie zostaną uruchomione do końca przyszłego roku.
Wiadomo, że energia z tych instalacji będzie sprzedawana na podstawie aż 20-letnich umów PPA określanych w tym przypadku jako „on-site”, a więc zakładających produkcję w miejscu jej konsumpcji.
Inny, wirtualny charakter będą mieć umowy na sprzedaż energii z farm wiatrowych, które postawi EDF w celu realizacji umów zawartych z Tesco.
Francuska grupa energetyczna wybuduje w tym celu w Szkocji dwie farmy wiatrowe o łącznej mocy 54 MW.
Pierwsza z tych inwestycji to rozbudowa istniejącej farmy wiatrowej w regionie Clackmannanshire, której moc obecnie sięga 42 MW i która do połowy przyszłego roku zostanie rozbudowana dzięki umowie zawartej z Tesco o 10,8 MW.
Natomiast EDF nie podaje na razie szczegółów jeśli chodzi o drugi projekt wiatrowy, realizowany, aby dostarczyć energię dla Tesco. Wiadomo jedynie, że moc tej farmy wiatrowej wyniesie około 43 MW.
Umowy zawarte z EDF to nie jedyna zielona energia zakontraktowana właśnie przez Tesco, który zawarł kontrakty zakładające budowę instalacji fotowoltaicznych na powierzchni 335 tys. m2, na dachach w sumie 187 jego obiektów.
Ponadto zakontraktowano energię z naziemnej farmy fotowoltaicznej oraz trzech innych farm wiatrowych.
Wiadomo, że wśród partnerów Tesco w tym zakresie jest m.in. należący do australijskiej grupy Macquarie fundusz Green Investment Group, który wcześniej w tym roku zrealizował pierwszą inwestycję na OZE w naszym kraju, przejmując farmę wiatrową w Kisielicach w woj. warmińsko-mazurskim.
Dla Tesco umowy z PPA to krok w kierunku celu, jakim jest zasilanie energią pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Tesco chce dojść do takiego poziomu do roku 2030.
Z kolei dla EDF inwestycje realizowane dzięki umowie z Tesco to element strategii zakładającej podwojenie do 2030 roku mocy w energetyce odnawialnej, w porównaniu z rokiem 2015, do poziomu 50 GW.
Na Wyspach EDF posiada już 36 farm wiatrowych o łącznej mocy około 1 GW, a ponadto jest w trakcie budowy morskiej farmy wiatrowej Neart Na Gaoithe o mocy 450 MW, która powstanie u wybrzeży Szkocji.
Ten projekt został przejęty przez EDF od lokalnego dewelopera w maju ubiegłego roku i już wówczas posiadał rządowe gwarancje sprzedaży energii w ramach mechanizmu tzw. kontraktów różnicowych, zapewniającego wyrównanie ceny sprzedaży energii na rynku do ceny zagwarantowanej w aukcji.
Projekt wygrał aukcję przeprowadzoną jeszcze w 2015 roku, a jego ówczesny właściciel, spółka Mainstream Renewable Power, zagwarantowała sobie 15-letnią sprzedaż energii przy gwarantowanym poziome przychodów około 140 euro/MWh.
Budowa farmy wiatrowe Neart Na Gaoithe ma ruszyć jeszcze w tym roku i powinna zakończyć się w roku 2023.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.