Rosja wprowadzi ulgi dla prosumentów
Rosyjski rząd zatwierdził projekt regulacji mających promować rozwój energetyki prosumenckiej. Najpierw rosyjscy prosumenci zyskali prawo do sprzedaży nadwyżek niewykorzystanej energii, a teraz będą mogli liczyć na dodatkową zachętę do podjęcia takiej działalności.
Prace nad systemem wsparcia prosumentów w Rosji sięgają początku rok, kiedy rosyjska Duma zatwierdziła projekt regulacji przygotowanych przez tamtejsze ministerstwo energii, które umożliwiły produkcję energii na własny użytek i sprzedaż niewykorzystanych nadwyżek. Z takiego prawa mogą korzystać właściciele domowych instalacji OZE o mocy nieprzekraczającej 15 kW.
Przy tym za sprzedaż nadwyżki ma obowiązywać wynagrodzenie równe rynkowej cenie energii.
Jak podkreślały rosyjskie władze, prawo zakładające możliwość sprzedaży nadwyżek energii miało ułatwić rozwój rozproszonej energetyki zwłaszcza w odległych, gorzej zelektryfikowanych obszarach kraju, w których wytwarzanie bazuje w dużej mierze na szkodliwych dla środowiska i drogich w użytkowaniu generatorach diesla.
Teraz rosyjskie władze szykują kolejną zachętę dla rodzimych prosumentów. Przyjęty przez Kreml projekt regulacji zakłada zwolnienie sprzedaży nadwyżek energii z podatku dochodowego.
Cytowany przez rosyjskie media przedstawiciel rosyjskiej Dumy Walerij Gartung wskazuje, że procedowane prawo to dopiero pierwszy krok w rozwoju energetyki prosumenckiej w Rosji i że konieczne są kolejne rozwiązania, które ułatwią przyłączanie prosumenckich instalacji do sieci energetycznej.
Rosyjskie władze sygnalizują ponadto objęcie w przyszłości wsparciem instalacji o mocy przekraczającej 15 kW i mogącej sięgać 100 kW.
Obecnie udział OZE w rosyjskim miksie wytwarzania energii elektrycznej, z wyjątkiem elektrowni wodnych, nie przekracza jeszcze 1 proc. Wyznaczony przez Kreml cel to zwiększenie tego udziału do 2,4 proc. do roku 2024.
Osiągnięcie takiego poziomu ma być możliwe dzięki wdrażanemu od kilku lat temu systemowi aukcyjnemu, w którym już teraz powstają w Rosji farmy wiatrowe i fotowoltaiczne o mocach liczonych w setkach MW.
Jak wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej, potencjał odnawialnych źródeł energii w Rosji na koniec 2018 roku sięgał 54,7 GW, a całkowita produkcja energii odnawialnej w ubiegłym roku miała wynieść 185,8 TWh. Ten wynik to jednak niemal w całości efekt wytwarzania energii w rosyjskich elektrowniach wodnych.
Łączna moc rosyjskich elektrowni wiatrowych na koniec 2018 r. wynosiła 102 MW, a moc elektrowni fotowoltaicznych sięgała 584 MW i wzrosła w ciągu ubiegłego roku o 310 MW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.