Rolnicy skorzystają z ustawy prądowej. Niektórzy muszą złożyć oświadczenie

Wczoraj ministrowie energii i rolnictwa zapewnili, że rolnicy skorzystają z regulacji umożliwiających utrzymanie ubiegłorocznych cen energii także w drugiej połowie 2019 r. W przypadku niektórych rolników konieczne będzie jednak złożenie w zakładzie energetycznym oświadczenia w terminie do 13 sierpnia.
W ostatnim dniu lipca Sejm RP uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych. Wśród przepisów tej ustawy znajduje się regulacja mówiąca o zmianie terminu składania oświadczeń umożliwiających utrzymanie ubiegłorocznych cen energii na 13 sierpnia br.
– Były sugestie, by termin ten był jeszcze dłuższy, ale, chciałbym podkreślić, znacząco opóźniłoby to wypłaty rekompensat spółkom energetycznym oraz opóźniło termin zmiany umów odbiorcom – stwierdził wczoraj minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Pojawiły się jednak wątpliwości, czy z przewidzianej w ustawie możliwości utrzymania ubiegłorocznych cen energii w drugiej połowie br. będą mogli skorzystać również rolnicy.
W związku z pytaniami kierowanymi do Ministerstwa Energii i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi szefowie obu resortów wyjaśnili na zwołanej wczoraj konferencji prasowej, że rozwiązania zawarte w ustawie „prądowej” mają również zastosowanie do podmiotów prowadzących działalność rolniczą.
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił wczoraj, że rolnicy mają prawo skorzystać z rozwiązań przewidzianych w ustawie o cenach prądu. – Niezależnie od posiadanej umowy na dostawę energii elektrycznej oraz stosowanej taryfy w rozliczeniach z zakładem energetycznym, rolnicy i przedsiębiorstwa sektora rolnego mają zagwarantowane takie same warunki jak inni przedsiębiorcy.
– W zależności od wielkości gospodarstwa rolnego, w szczególności ilości osób zatrudnionych, osiąganych przychodów, przepisy unijne dotyczące pomocy w rolnictwie (red. – Rozporządzenia Komisji nr 702/2014) zaliczają rolników do mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw. Te same kryteria wynikają z krajowych przepisów ustawy Prawo przedsiębiorców. Dlatego warunkiem skorzystania z przygotowanych rozwiązań jest spełnienie odpowiednich kryteriów – dodał minister Ardanowski.
Jak wyjaśnia w komunikacie Ministerstwo Energii, zgodnie z prawem unijnym, a także przepisami prawa krajowego, przedsiębiorcą jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą bez względu na jego formę prawną, dlatego rolnicy korzystający z grupy taryfowej G nie muszą składać oświadczenia i zamrożenie ceny energii elektrycznej przysługuje im automatycznie z mocy ustawy.
Jednak mikro i mali przedsiębiorcy będący rolnikami, korzystający z innych taryf niż G, którzy dotychczas nie złożyli oświadczeń, aby w drugim półroczu skorzystać z zamrożonych cen energii, powinni złożyć do sprzedawców energii, z którymi łączą ich aktualne umowy, najpóźniej do 13 sierpnia, oświadczenie potwierdzające ich status jako zatrudniających mniej niż 10 pracowników albo 50 pracowników i których roczny obrót lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 mln albo 10 mln euro.
Z kolei rolnicy będący średnimi i dużymi przedsiębiorcami będą uprawnieni do złożenia do Zarządcy Rozliczeń Cen wniosku o dofinansowanie, stanowiące pomoc de minimis. Wnioski o tę pomoc będzie można składać w październiku za okres lipiec-wrzesień oraz w styczniu za okres październik-grudzień.
Ministerstwo Energii podkreśla, że powyższa interpretacja dotyczy również innych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, bez względu na ich formę prawną oraz źródła finansowania.
Zalicza się tu w szczególności osoby prowadzące działalność na własny rachunek oraz firmy rodzinne zajmujące się rzemiosłem lub inną działalnością, a także spółki lub stowarzyszenia prowadzące regularną działalność gospodarczą.
Mogą to być również podmioty nienastawione na zysk, takie jak fundacje, stowarzyszenia, niepubliczne szkoły, kościoły (parafie) i związki wyznaniowe.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.