Więcej energii odnawialnej we wschodnich Niemczech

Więcej energii odnawialnej we wschodnich Niemczech
50Hertz

W pierwszej połowie 2019 r. znacząco wzrosła produkcja energii odnawialnej we wschodnich, niemieckich landach. Operator sieci przesyłowych 50Hertz zapewnia, że mimo to nie miał problemów z zarzadzaniem systemem energetycznym wschodniej części Niemiec i utrzymał koszty jego bilansowania na stabilnym poziomie.

Elektrownie wiatrowe funkcjonujące w sieci elektroenergetycznej operatora 50Hertz wyprodukowały w pierwszej połowie 2019 roku w sumie 21,591 TWh energii elektrycznej w porównaniu do generacji na poziomie 16,562 TWh odnotowanej w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Przyczyniły się do tego lepsze warunki wietrzności odnotowane w pierwszych miesiącach br., a także podłączone do sieci kolejne morskie farmy wiatrowe.

REKLAMA

Potencjał morskich i lądowych wiatraków podłączonej do sieci 50Hertz wyniósł w połowie tego roku 19,57 GW w stosunku do 18,85 GW przed rokiem.  

Z kolei elektrownie fotowoltaiczne działające w systemie zarządzanym przez 50Hertz wytworzyły w pierwszej połowie tego roku w sumie 6,045 TWh energii elektrycznej, czyli o 170 GWh więcej niż przed rokiem.

Moc elektrowni PV w sieci 50Hertz wzrosła na koniec czerwca br. do 11,066 GW w stosunku do 10,566 GW na koniec I połowy 2018 r.

50Hertz podkreśla, że w warunkach zwiększonej produkcji energii wiatrowej i fotowoltaicznej zapewnił stabilną pracę systemu elektroenergetycznego, utrzymując koszty zarządzania siecią na stabilnym poziomie.

Poniesione w pierwszej połowie tego roku koszty tzw. redispachingu wyniosły 13 mln euro, a koszty ograniczania pracy odnawialnych źródeł energii wyceniono na 48 mln euro.

REKLAMA

Niemiecki operator podkreśla przy tym, że region wschodnich Niemiec jest kluczowy dla osiągnięcia wyznaczonego przez Berlin celu 65-procentowego udziału OZE w niemieckim miksie elektroenergetycznym do roku 2030, jednak aby energetyka odnawialna mogła nadal się rozwijać, konieczne jest zwiększenie możliwości przesyłu energii elektrycznej na południe Niemiec – aby w ten sposób utrzymać pod kontrolą koszty bilansowania sytemu.

Jak wynika z danych federalnego stowarzyszenia branżowego BDEW i instytutu ZSW, w pierwszych sześciu miesiącach tego roku udział OZE w produkcji energii elektrycznej w Niemczech wzrósł wyraźnie w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku – z 39 proc. do 44 proc.

Niemieckie lądowe farmy wiatrowe w pierwszej połowie 2019 roku wyprodukowały łącznie 55,8 TWh energii elektrycznej, czyli o 18 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, a wiatraki na morzu dołożyły 12 TWh, czyli o 30 proc. więcej niż w pierwszej połowie 2018 r.

Produkcję energii zwiększyły też niemieckie elektrownie fotowoltaiczne, wytwarzając łącznie 24 TWh, czyli o 1 TWh więcej niż przed rokiem.

Natomiast pozostałe źródła OZE, takie jak elektrownie biomasowe i wodne, miały dołożyć 36,7 TWh – o 0,5 TWh więcej niż w analogicznym okresie 2018 r.

W całym 2018 roku źródła odnawialne w Niemczech wytworzyły w sumie 218,93 TWh energii elektrycznej, dzięki czemu udział OZE w federalnym miksie wytwarzania energii wzrósł do 40,4 proc. Dla porównania całoroczne zużycie energii w Polsce wynosi ok. 165 TWh.

Rok wcześniej udział OZE w niemieckim miksie sięgnął 38,2 proc., a jeszcze na początku tej dekady, w roku 2010, wynosił 19 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.