Energa Wytwarzanie zmieni nazwę na Energa OZE

Energa, posiadająca, jak na państwowy koncern energetyczny, relatywnie wysoki udział zielonej energii w swoim miksie wytwórczym, zmieni nazwę swojej spółki zajmującej się generacją – dotychczasowej Energi Wytwarzanie – na Energa OZE. – Pozyskiwanie energii z wiatru, słońca i wody jest od paru lat nie tylko coraz bardziej opłacalnym biznesem, lecz także koniecznością – czytamy w komunikacie prasowym spółki.
Energa ogłosiła dzisiaj, że spółka Energa Wytwarzanie SA decyzją walnego zgromadzenia akcjonariuszy zmieni nazwę na Energa OZE SA.
Jak zapewnia grupa energetyczna z północy kraju, to „pierwszy krok ku wprowadzeniu odświeżonego podejścia pomorskiej spółki do generacji energii elektrycznej, jeszcze mocniej nastawionego na odnawialne źródła energii, a dzięki niemu koncern będzie mógł zachować równowagę pomiędzy oczekiwaniami interesariuszy, a ochroną środowiska naturalnego, pozwoli to też Grupie Energa inwestować w innowacyjne technologie produkcji energii elektrycznej, tworząc jednocześnie tysiące nowych, atrakcyjnych miejsc pracy”.
Jak mówi Grzegorz Ksepko, p.o. prezesa zarządu Energi SA, zmiana nazwy ma z jednej strony podkreślać dotychczasowe osiągnięcia Energii w obszarze źródeł odnawialnych, a z drugiej strony Energa w ten sposób wyznacza sobie dalszy kierunek rozwoju.
– Takie działanie to nie tylko naturalna konsekwencja światowych trendów w energetyce, ale także wyjście naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, jak również polityce rządu w obszarze wytwarzania energii – podkreśla p.o. prezesa zarządu Energi SA.
– Premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie podkreślał, że polska energetyka musi stać się energetyką czystą, energetyką prosumencką, energetyką opartą o źródła energii odnawialnej. Również projekt nowej „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.” zakłada, że moc polskich elektrowni wiatrowych na Bałtyku ma do roku 2035 wynieść 6 GW, zaś do roku 2040 sięgnąć 10 GW. Energa swoją proekologiczną strategią wpisuje się właśnie w rządowe plany dynamicznego rozwoju polskiej energetyki – dodaje Grzegorz Ksepko.
Obecnie około 30 proc. miksu wytwórczego Energi stanowi energia elektryczna ze źródeł OZE. Koncern jest właścicielem odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 444 MW, w czym największy udział ma elektrownia wodna we Włocławku o mocy 160 MW i średniorocznej produkcji około 750 GWh. Poza tą elektrownią Enega posiada też 45 mniejszych hydroelektrowni.
W portfelu spółki Energa Wytwarzanie jest ponadto pięć farm wiatrowych – zbudowana w roku 2009 jeszcze przez hiszpańską Iberdrolę farma wiatrowa Karścino o mocy 90 MW, uruchomiona w roku 2010 i należąca wcześniej do Dong Energy (obecnie Orsted) farma wiatrowa Karcino o mocy 51 MW, zbudowana w roku 2012 farma wiatrowa Bystra o mocy 24 MW, farma wiatrowa Myślino o mocy 20 MW, która produkcję energii rozpoczęła w roku 2014, a także farma wiatrowa Parsówek złożona z 13 turbin Gamesa o jednostkowej mocy 2 MW.
Energa eksploatuje również dwie farmy fotowoltaiczne, w tym jedną z największych tego typu instalacji w Polsce. Elektrownia fotowoltaiczna Czernikowo we wsi Wygoda koło Torunia ma moc 3,77 MW. Roczna produkcja brutto energii elektrycznej dla tej elektrowni w 2017 r. wyniosła ok. 3204 MWh. Druga elektrownia fotowoltaiczna należąca do Grupy Energa znajduje się w Gdańsku. Ma moc 1,63 MW, a jej produkcja w 2017 r. wyniosła 1381 MWh.
Energa dodaje, że nadal rozbudowuje swoje instalacje wiatrowe na lądzie, rozwija projekty fotowoltaiczne, a w perspektywie długoterminowej ma wejść w projekty farm wiatrowych na morzu.
Obecnie spółka jest w trakcie realizacji farmy wiatrowej Przykona o mocy 30 MW. Uruchomienie produkcji energii na farmie wiatrowej, która powstanie na terenie po byłej kopalni odkrywkowej w Wielkopolsce, zaplanowano na przyszły rok.
Energa Wytwarzanie rozpoczęła też realizację największego w Polsce bateryjnego magazynu energii, który powstaje przy farmie wiatrowej Bystra.
Realizowany we współpracy z PSE i partnerami z Japonii magazyn energii będzie się składał z dwóch zespołów baterii-litowo-jonowych i kwasowo-ołowiowych. Docelowo jego moc ma osiągnąć 6 MW, a pojemność 27 MWh.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.