MG podpisało rozporządzenie w sprawie certyfikacji instalatorów

MG podpisało rozporządzenie w sprawie certyfikacji instalatorów
Foto: SolarWorld press

{więcej}Minister Gospodarki podpisał rozporządzenie w sprawie warunków i trybu wydawania certyfikatów oraz akredytowania organizatorów szkoleń. Przepisy te wdrażają unijną dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych zmieniającą, a następnie uchylającą dyrektywy 2001/77/WE oraz 2003/30/WE.

Z informacji przekazanych portalowi Gramwzielone.pl przez Sebastiana Stępnickiego, głównego specjalistę w Departamencie Energii Odnawialnej Ministerstwa Gospodarki wynika, że rozporządzenie zostało podpisane 19.03.2014 i wejdzie w życie w ciągu 14 dni. Obecnie na stronach Rządowego Centrum Legislacji dostępny jest projekt roporządzenia, który jak zapewniają przedstawiciele resortu gospodarki, w 80% pokrywa się z jego ostateczną wersją.

Rozporządzenie definiuje certyfikat jako „dokument potwierdzający posiadanie przez osobę dokonującą instalacji mikroinstalacji lub małych instalacji, zwanej dalej “instalatorem”, kwalifikacji do instalowania danego rodzaju odnawialnego źródła energii, o których mowa w art. 20h ust.2 ustawy”.

REKLAMA
REKLAMA

Rozporządzenie Ministerstwa Gospodarki obejmuje kwestie związane z:
– warunkami i sposobem udzielania akredytacji organizatorowi szkoleń,
– zakresem szkoleń programowych,
– wymaganiami kwalifikacyjnymi,
– kwestiami dotyczącymi egzaminów, opłat, prowadzenia rejestrów, składania wniosków.

Certyfikat instalatora mikroinstalacji będzie wydawany przez Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego na okres 5 lat. Po tym okresie certyfikat ma być zawieszany – aż do czasu odbycia szkoleń uzupełniających. Zgodnie z założeniami ustawodawcy, nadrzędnym celem wprowadzenia systemu certyfikacji ma być ochrona zdrowia i życia prosumentów eksploatujących mikroinstalacje OZE.

System certyfikacji instatorów mikroinstalacji OZE został wdrożony do polskiego prawa wraz z nowelizacją Prawa energetycznego z 26 lipca 2013 r. Jak na razie, w obliczu braku odpowiednich rozporządzeń wykonawczych, jego założenia nie są jednak w naszym kraju jeszcze w praktyce stosowane, a – jak zapewniło Ministerstwo Gospodarki – instalatorzy wykonujący mikroinstalacje OZE nie muszą posiadać certyfikatu wydanego na podstawie w/w regulacji, a do instalacji mikroźródeł OZE wystarczają standardowe uprawnienia w danej dziedzinie wydane na podstawie wcześniej obowiązujących przepisów. 

gramwzielone.pl / we współpracy z www.on-eco.pl