mBank odwraca się od węgla i stawia na OZE
Już za kilka dni mBank wstrzyma finansowanie nowych inwestycji związanych z wydobyciem węgla i budową elektrowni węglowych. W zamian bank ma zwiększyć finansowanie projektów przyczyniających się do ograniczania emisji CO2.
W 2015 roku mBank przyjął „Strategię odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju mBanku S.A.”, w której odniesiono się m.in do kwestii elektrowni atomowych. Zgodnie z tą strategią, mBank nie angażuje się już w finansowanie inwestycji związanych z ich budową i rozwojem.
Teraz mBank robi kolejny krok., zmieniając zasady kredytowania branży górniczej oraz energetyki węglowej. Od 1 kwietnia br. nie będzie finansować nowych kopalni węgla i bloków energetycznych opalanych węglem.
Nie będzie też nawiązywać relacji z firmami, w których udział energii elektrycznej z tego surowca (liczony na podstawie pomiaru mocy wytwórczej) wynosi ponad 50 proc. Jednocześnie chce promować rozwiązania związane z ochroną środowiska poprzez finansowanie projektów zmniejszających emisję CO2 i zużycie węgla.
mBank ma być zainteresowany finansowaniem inwestycji w OZE, na co początkowo chce przeznaczyć około pół miliarda złotych.
– Powoli kończy się era surowców kopalnianych. Jednocześnie rośnie znaczenie niskoemisyjnych i odnawialnych metod pozyskiwania energii. W mBanku dostrzegamy ten trend i widzimy w nim duży potencjał do nawiązania nowych relacji biznesowych. Pod koniec roku przyjęliśmy specjalną politykę, która ma ułatwić finansowanie OZE – komentuje Adam Pers, wiceprezes mBanku ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej.
mBank wykonał już zresztą pierwsze kroki w celu finansowania inwestycji na polskim rynku energetyki odnawialnej.
Pozyskane ostatnio w wyniku współpracy z mBankiem środki w wysokości 10 milionów euro mają pozwolić deweloperowi Modus Group na zrealizowanie objętych systemem aukcyjnym projektów farm fotowoltaicznych o mocy 20 MW.
Pożyczka w wysokości 10 milionów euro została udzielona w formule tzw. project finance.
Przyjęta przez mBank polityka zakłada wspieranie energetyki wiatrowej dla inwestycji o mocy powyżej 20 MW, a także projektów fotowoltaicznych o mocy powyżej 5 MW, realizowanych w ramach aukcyjnego systemu wsparcia.
W ubiegłym roku mBank sfinansował projekty fotowoltaiczne, przyznając kredyt na 10 farm PV w systemie aukcyjnym. Wcześniej, w latach 2010-2015, wsparł sześć inwestycji z obszaru energetyki wiatrowej o łącznej mocy 335,4 MW.
Część projektów mBank chce zrealizować we współpracy z Commerzbankiem – głównym akcjonariuszem mBanku – który posiada duże doświadczenie w zakresie finansowania odnawialnych źródeł energii.
Sam Commerzbank już wcześniej zdecydował o wycofaniu się z finansowania inwestycji w kopalnie węgla czy elektrownie węglowe.
Obecnie wycofanie lub znaczące ograniczenie finansowania dla inwestycji węglowych potwierdziło już ponad 100 topowych instytucji finansowych, w tym 40 proc. z 40 największych banków na świecie i przynajmniej 20 czołowych firm ubezpieczeniowych – wynika z wydanego w lutym br. raportu brytyjskiego Institute for Energy Economics and Financial Analysis.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o