W Polsce mamy 55,5 tys. mikroinstalacji. Ile energii oddały do sieci w 2018?
Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w raporcie opublikowanym przez Urząd Regulacji Energetyki. Przygotowanie takiego raportu i przekazanie go do publicznej wiadomości to wymóg zapisów wprowadzonych do ustawy o odnawialnych źródłach energii. Z raportu URE dowiadujemy się, jak bardzo rynek mikroinstalacji produkujących energię elektryczną zdominowała technologia fotowoltaiczna.
Zgodnie z art. 6a. ust. 1 ustawy o odnawialnych źródłach energii operatorzy systemu dystrybucyjnego mają przekazywać Urzędowi Regulacji Energetyki, w terminie do 30 dni od dnia zakończenia roku kalendarzowego, informacje o 1) łącznej ilości energii elektrycznej wprowadzonej przez prosumentów do sieci (podlegającej rozliczeniom w systemie opustów), a także o łącznej ilości energii elektrycznej sprzedanej sprzedawcy zobowiązanemu, która została wytworzona w mikroinstalacji OZE i wprowadzona do sieci dystrybucyjnej, 2) wykaz wytwórców energii elektrycznej w mikroinstalacji, ze wskazaniem terminu wprowadzenia po raz pierwszy do sieci dystrybucyjnej przez poszczególnych wytwórców energii elektrycznej wytworzonej z odnawialnego źródła energii w mikroinstalacji, a ponadto 3) wskazanie rodzaju mikroinstalacji oraz ich mocy zainstalowanej elektrycznej.
Na postawie tych informacji Urząd w terminie do 75 dni od dnia zakończenia roku kalendarzowego ma opracowywać zbiorcze raporty, przekazywane do Ministerstwa Energii oraz podawane do publicznej wiadomości poprzez publikację w Biuletynie Informacji Publicznej URE.
URE właśnie opublikował pierwszy tego rodzaju raport za rok 2018.
W raporcie znajdziemy m.in. dane o łącznej ilości energii wprowadzonej do sieci w ubiegłym roku przez prosumentów.
W tym przypadku dane dotyczą mikroinstalacji prosumenckich, a więc rozliczanych – zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o OZE – w systemie opustów.
Przez prosumenta ustawa o OZE rozumie odbiorcę końcowego dokonującego zakupu energii elektrycznej na podstawie umowy kompleksowej, wytwarzającego energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji w celu jej zużycia na potrzeby własne, niezwiązane z wykonywaną działalnością gospodarczą regulowaną ustawą z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców.
Wyłączone są więc mikroinstalacje nienależące do prosumentów, a więc przedsiębiorców, z których energia może być rozliczana w systemie sprzedaży nadwyżek po średniej cenie z rynku hurtowego z wcześniejszego kwartału.
Opublikowane przez Urząd zestawienie, dotyczące stanu na koniec 2018 roku, obejmuje 51 163 mikroinstalacje należące do prosumentów, którzy mieli wprowadzić do sieci w ubiegłym roku łącznie 130 370,162 MWh energii elektrycznej, mającej podlegać rozliczeniom w systemie opustów (tabela 1).
Tabela 1. Dane: Urząd Regulacji Energetyki.
Osobne informacje URE podaje dla ilości mikroinstalacji i wprowadzonej przez nie energii do sieci w systemie sprzedaży energii tzw. sprzedawcy zobowiązanemu po średniej cenie z rynku hurtowego z wcześniejszego kwartału. Ten system obejmuje właścicieli mikroinstalacji niepodlegających pod ustawową definicję prosumenta, a więc przedsiębiorców.
Takich, należących do przedsiębiorców mikroinstalacji miało być w Polsce na koniec ubiegłego roku łącznie 4 339 i miały one w 2018 roku wprowadzić do sieci łącznie 37 263,787 MWh energii elektrycznej, z czego 25 306,757 MWh miało zostać sprzedane sprzedawcom zobowiązanym (tabela 2).
Tabela 2. Dane: Urząd Regulacji Energetyki.
W raporcie URE znajdziemy ponadto informacje o rodzaju mikroinstalacji oraz ich mocy zainstalowanej elektrycznej, według stanu na koniec 2018 r.
W tym przypadku URE odnotowuje łącznie 55 502 mikroinstalacje o całkowitej mocy 353,4 MW. W tym aż 99,2 proc. mikroinstalacji (55 098) zostało wykonanych w technologii fotowoltaicznej. Ich łączna moc wynosiła 344,239 MW.
Do tego w zestawieniu (tabela 3) wymienia się jeszcze 284 mikroinstalacje wodne o całkowitej mocy 8,038 MW, 68 mikroinstalacji wiatrowych (0,37 MW), 29 mikroinstalacji hybrydowych – wiatrowo-fotowoltaicznych (0,181 MW), 16 mikrobiogazowni rolniczych (0,42 MW), 4 mikroinstalacje biomasowe (0,142 MW), a także trzy mikroinstalacje produkującej biogaz inny niż rolniczy (0,073 MW).
Tabela 3. Dane: Urząd Regulacji Energetyki.
W opublikowanym wczoraj raporcie URE nie znajdziemy natomiast – z uwagi na przepisy o ochronie danych osobowych – wynikającego z art. 6a ust. 2 ustawy o OZE wykazu wytwórców energii elektrycznej w mikroinstalacji ze wskazaniem terminu wprowadzenia energii po raz pierwszy do sieci dystrybucyjnej.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.