Pierwsza w Polsce fabryka modułów fotowoltaicznych CIGS. Ruszyła budowa
We Wrocławiu ruszyła budowa fabryki paneli fotowoltaicznych, które będą wytwarzane w niszowej technologii CIGS...
We Wrocławiu ruszyła budowa fabryki paneli fotowoltaicznych, które będą wytwarzane w niszowej technologii CIGS...
System wprowadzony przez jednego z największych na świecie producentów falowników fotowoltaicznych ma być prosty w instalacji i umożliwiać magazynowanie energii produkowanej przez maksymalnie 4 moduły PV.
Portugalskie projekty fotowoltaiczne na różnych etapach rozwoju wzbogacą portfel polskiego dewelopera i producenta energii. Moc projektów PV rozwijanych przez firmę w tym kraju przekroczyła 90 MW.
Grupa Volkswagen wchodzi w nowy segment biznesowy z marką Elli charging and energy. Zamierza rozwijać, budować i obsługiwać wielkoskalowe stacjonarne systemy magazynowania energii.
Energa-Operator zakończyła wdrożenie zmian przygotowujących systemy i procesy do obsługi 15-minutowego Rynku Bilansującego i Rynku Mocy. Nowe rozwiązania, zgodnie z decyzją URE, obowiązywać będą od 14 czerwca.
Obserwowany ostatnio wzrost cen energii na giełdzie przekłada się na wzrost ceny, po której rozliczani są prosumenci korzystający z net-billingu. Wynagrodzenie przysługujące im za energię wprowadzoną do sieci rośnie jednak nieznacznie i nadal utrzymuje się na niskim poziomie.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolował pompy ciepła trafiające na polski rynek. – Pompy ciepła, które posiadały nieprawidłowości, nie trafią do konsumentów – zapewnia Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.
Według Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) w 2024 r. wydatki na technologie i infrastrukturę związane z czystą energią osiągną globalnie poziom 2 bln dolarów. Widoczna będzie dominacja Chin, które wydadzą na inwestycje tyle, ile Europa i Stany Zjednoczone łącznie.
W tym roku Tauron dostarczy więcej zielonej energii na potrzeby klientów biznesowych niż w roku ubiegłym. Operator z południowej Polski zauważa rosnące zainteresowanie czystą energią, do czego przyczynia się także obowiązek raportowania ESG.
Qcells nawiązał współpracę z firmą Lumet, która jak sama o sobie pisze, oferuje najprostszą w przemyśle PV i najtańszą technologię metalizacji ogniw fotowoltaicznych, pozwalającą zwiększyć efektywność produkcji energii elektrycznej.
Austriackie władze zaoferują wyższe dotacje inwestorom planującym budowę instalacji fotowoltaicznych, jeśli zastosują moduły pochodzące z europejskich fabryk.
Czeskie Ministerstwo Środowiska dofinansowuje seniorom i gospodarstwom domowym znajdującym się w trudnej sytuacji termomodernizację domów. Wsparcie jest udzielane na bardzo korzystnych warunkach.
Komisja Europejska zatwierdziła włoski program pomocy państwa wspierający produkcję energii z OZE. Przewiduje on rozwój mniej rozpowszechnionych technologii, m.in. pływającej fotowoltaiki i pływających konstrukcji offshore.
W ramach comiesięcznego podsumowania portal TaiyangNews publikuje wykaz najwydajniejszych modułów fotowoltaicznych, których sprawność wynosi przynajmniej 21,5 proc., a karta katalogowa produktu dostępna jest za pośrednictwem oficjalnej strony producenta (moduł jest w sprzedaży).
Do ustawy o odnawialnych źródłach energii mają zostać wprowadzone regulacje przesuwające termin wejścia w życie przepisów dotyczących wirtualnego prosumenta.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) przypomina, w jaki sposób wytwórca energii elektrycznej z OZE ma zaliczyć przymusowo zredukowaną energię do realizacji zobowiązań aukcyjnych. Wyjaśnienie pojawiło się w związku z bardzo częstym w ostatnim czasie nierynkowym redysponowaniem jednostek wytwórczych.