Ministerstwo chce przesunąć wirtualnego prosumenta
Osoby, które chcą zostać prosumentami, a nie mają możliwości montażu instalacji OZE w obrębie własnej nieruchomości, będą musiały uzbroić się w cierpliwość...
Osoby, które chcą zostać prosumentami, a nie mają możliwości montażu instalacji OZE w obrębie własnej nieruchomości, będą musiały uzbroić się w cierpliwość...
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało zmiany w zasadach rozliczeń prosumentów objętych net-billingiem. Rządowe propozycje branża fotowoltaiczna ocenia jednak jako „rozczarowujące” i postuluje wdrożenie innych rozwiązań.
Grupa Columbus wprowadza ofertę dynamicznego bilansowania energii z fotowoltaiki, gwarantując przy tym prosumentom odbiór całej nadwyżki wyprodukowanej energii.
Małe przydomowe elektrownie wiatrowe mogą być drogą pułapką – ostrzega Fundacja Instrat. Jej zdaniem koszt wytworzenia prądu z takich instalacji może być kilkukrotnie wyższy od tego z sieci. Tymczasem rząd proponuje program wsparcia dla przydomowych instalacji tego typu wart 400 mln zł...
Wprowadzenie alternatywy w sposobie rozliczeń za energię konsumowaną przez gospodarstwa domowe w postaci taryfy dynamicznej zwiększy opłacalność inwestycji w magazyny energii w domach prosumentów.
Początek tego roku przyniósł dobrą wiadomość dla prosumentów rozliczających się w systemie net-billing – styczniowa cena RCEm wzrosła względem wcześniejszego miesiąca...
W przygotowanym projekcie nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje pozostawienie dwóch możliwości rozliczeń prosumentów od 1 lipca br. Wybór będzie należał do właściciela mikroinstalacji.
W 2023 r. do krajowych sieci dystrybucyjnych przyłączanych było przeciętnie w skali miesiąca około 15,8 tys. nowych prosumentów. W pierwszym miesiącu 2024 r. ten wolumen okazał się znacznie niższy.
Po ogłoszeniu programu dofinansowania na przydomowe elektrownie wiatrowe – Moja Elektrownia Wiatrowa – pojawiło się wiele krytycznych głosów podważających sens tego programu w kształcie zaproponowanym przez NFOŚiGW...
Ogłoszenie programu dotacji na domowe elektrownie wiatrowe wywołało spore zamieszanie na krajowym rynku energetyki prosumenckiej. Czy zapowiedziane dofinansowanie pomoże, a może zaszkodzi rozwojowi krajowego rynku domowych turbin wiatrowych?
Na koniec 2023 r. w Polsce było już ponad 1,4 mln mikroinstalacji, które dostarczyły do krajowego systemu elektroenergetycznego całkiem spory wolumen energii. Ubiegłoroczny wzrost liczby mikroinstalacji był jednak znacznie niższy od zanotowanego rok wcześniej.
W pierwszym miesiącu tego roku wyraźnie wzrosła cena energii będąca podstawą rozliczeń prosumentów korzystających z net-billingu. W lutym kolejnego wzrostu nie było. Cena energii w net-billingu znowu spadła – i to aż o ponad 100 zł/MWh.
W ciągu zaledwie trzech lat w Polsce przybyło 1,3 mln prosumentów. Nowa rządowa strategia energetyczna zakłada, że do końca tej dekady ich liczba będzie nadal rosnąć – ale już nie tak szybko jak w ostatnich latach.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce, aby koszty domowych magazynów energii można było uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Magazyny energii mają również otrzymać większe wsparcie w kolejnych programach dofinansowania szykowanych przez resort klimatu.
Zwolnienie z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę – i w niektórych przypadkach z konieczności zgłoszenia – mają otrzymać magazyny energii o mniejszej pojemności, małe elektrownie wiatrowe oraz biogazownie, a także stacje ładowania samochodów elektrycznych...