Coraz niższa cena RCEm za energię od prosumentów w net-billingu
Miesięczna cena energii RCEm osiągnęła ponownie najniższy poziom w historii rozliczeń prosumentów w net-billingu.
Miesięczna cena energii RCEm osiągnęła ponownie najniższy poziom w historii rozliczeń prosumentów w net-billingu.
Początkowo budżet szóstej edycji programu Mój Prąd wynosił 400 mln zł. Te pieniądze szybko się wyczerpały. Teraz okazuje się jednak, że środków na dofinansowanie będzie dużo więcej. Mój Prąd 6.0 będzie miał największy budżet spośród wszystkich dotychczasowych edycji programu.
Wrzesień był kolejnym miesiącem, w którym ceny RCE będące podstawą rozliczeń prosumentów w net-billingu w czasie szczytowej generacji osiągały niskie wartości. Jednocześnie ceny RCE mocno odbijały wieczorami...
Jest to najtrudniejszy artykuł, jaki kiedykolwiek przyszło mi napisać. Dlaczego? Ponieważ banalna w swojej istocie sprawa – porównanie mocy urządzeń i przyłącza – została opisana w przepisach w sposób tak chaotyczny, że aż prowadzący do zupełnego wynaturzenia jej istoty...
Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce ustawowo wymóc na sprzedawcach energii wprowadzenie bardziej przejrzystych i spójnych danych na fakturach wystawianych prosumentom. Doprecyzowana ma zostać także kwestia zwrotu depozytu prosumenckiego.
W szóstej edycji programu Mój Prąd nadal przyjmowane są wnioski o dotacje – mimo wyczerpania przyjętego początkowo budżetu. Kiedy pieniądze otrzymają pierwsi beneficjenci Mojego Prądu 6.0?
W ustawie Prawo energetyczne pojawi się przepis umożliwiający prosumentom inwestycje w większe magazyny energii. Ich maksymalna moc była dotychczas przez tę ustawę wyraźnie ograniczona.
Wiele wskazuje na to, że sprzedawcy energii rozliczający prosumentów w net-billingu zaspali z wdrożeniem nowych zasad rozliczeń po cenie RCE – chociaż o tej zmianie było wiadomo już od końca 2021 r. Niedostosowanie swoich systemów rozliczeniowych potwierdziła Energa, która obiecuje skorygowanie rachunków prosumentów.
Pierwsze miesiące rozliczeń prosumentów po cenie RCE pokazały, jak mało opłacalne może być oddawanie nadwyżek energii do sieci w południe – i o ile bardziej opłacałoby się oddanie ich do sieci w późniejszej porze, kiedy wynagrodzenie może być dużo wyższe...
Całkowita moc należących do prosumentów instalacji fotowoltaicznych w Polsce przekroczyła 12 GW. W tym roku inwestycje w energetyce prosumenckiej wyraźnie się ustabilizowały, co potwierdzają najnowsze dane za lipiec.
W Czechach utrzymuje się stosunkowo wysoki poziom inwestycji w fotowoltaikę. W tym roku jednak w mniejszym stopniu odpowiadają za to inwestycje w domowe systemy PV, w większym zaś segment instalacji wykonywanych na obiektach należących do przedsiębiorstw.
Maciej Borowiak oraz Robert Maczionsek, członkowie zarządu Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej i Magazynowania Energii (SBFIME), w rozmowie z portalem Gramwzielone...
Niewiele ponad tydzień po uruchomieniu naboru wniosków o dofinansowanie z Mojego Prądu 6.0 został wyczerpany budżet programu. NFOŚiGW poinformował jednak dzisiaj, że nabór będzie kontynuowany i że w planach jest zwiększenie dostępnych środków.
Średnia miesięczna cena energii RCEm za sierpień miała najniższą wartość w historii net-billingu. Obecnie prosumenci w net-billingu są rozliczani po cenach RCE, jednak w planach rządu są zmiany mające przywrócić możliwość rozliczania się według ceny RCEm.
W ostatnich latach wraz ze wzrostem nasycenia sieci niskich napięć mikroinstalacjami fotowoltaicznymi rośnie problem wyłączeń domowej fotowoltaiki. Jeden z krajowych operatorów sieci znalazł sposób, jak ograniczyć skalę tego problemu.