Nowa ciepłownia geotermalna ogrzeje miasto w Wielkopolsce
W Kole otwarto ósmą ciepłownię geotermalną w Polsce. Dzięki gorącej wodzie wydobywanej z głębokości ponad 2,9 km możliwe będzie ogrzanie miasta.
W Kole otwarto ósmą ciepłownię geotermalną w Polsce. Dzięki gorącej wodzie wydobywanej z głębokości ponad 2,9 km możliwe będzie ogrzanie miasta.
W stolicy Dolnego Śląska powstaje instalacja, która umożliwi pozyskiwanie ekologicznej energii cieplnej ze ścieków komunalnych i deszczowych. Inwestycja o nazwie Wrompa będzie największą systemową pompą ciepła w Polsce.
PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy PGE, w ramach projektu B+R opracowała pierwszy cyfrowy model sieci ciepłowniczej w Zgierzu. Wirtualny model pozwoli testować infrastrukturę ciepłowniczą w kontrolowanych warunkach.
Polska ma drugi, po Niemczech, największy rynek ciepła systemowego w Europie. Do sieci ciepłowniczej jest przyłączonych ponad 40 proc. spośród 13,5 mln gospodarstw domowych – to jeden z najwyższych wskaźników w Unii Europejskiej...
Bezpieczeństwo energetyczne Polski wymaga odchodzenia od importowanych paliw kopalnych, których największym konsumentem jest sektor ciepłowniczy. Jakie technologie alternatywne wobec węgla i gazu pomogłyby istotnie ograniczyć import tych surowców i ile to będzie kosztować?
Branża ciepłownicza wskazuje, że dotychczasowy rząd nie wywiązał się z deklaracji przygotowania strategii dla tego sektora. Udało się wdrożyć program Czyste Powietrze, ten jednak dotyczy tylko budownictwa jednorodzinnego i zbyt wolno realizuje strategiczny cel pozbywania się kopciuchów...
W Polsce trwa boom na rynku fotowoltaiki, a już za kilka lat na Bałtyku wystartują pierwsze inwestycje offshore...
Veolia zaprojektowała i wykonała instalację ciepłowniczą bazującą na odnawialnych źródłach energii, która zasili budynki zespołu szkół w pomorskiej wsi. Zastąpi ona dotychczasową kotłownię węglowo-pelletową.
W Opolu wystartował program dekarbonizacji SET_HEAT. Jedyną polską spółką ciepłowniczą zakwalifikowaną do udziału w tym unijnym programie jest Energetyka Cieplna Opolszczyzny. Oprócz niej wśród 12 członków konsorcjum są jeszcze trzy polskie podmioty. Reszta to partnerzy z Danii, Chorwacji, Rumunii i Litwy.
Krajowy System Elektroenergetyczny (KSE) będzie musiał stawiać czoła nowym wyzwaniom. Wśród nich są m.in. nieprzerwane dostawy energii do odbiorców z chwilą wycofywania najstarszych i najbardziej emisyjnych jednostek wytwórczych, ale także efektywne wykorzystanie zmiennych źródeł OZE...
Mieszkańcy wyspiarskiej miejscowości w Holandii wypowiedzą się w referendum na temat zielonego wodoru jako źródła ogrzewania. Władze twierdzą, że mają nadmiar energii z OZE i mogą ją wykorzystać do zasilania elektrolizy.
Polskie ciepłownictwo czeka w nadchodzących latach zwrot ku rozwiązaniom nisko- i zeroemisyjnym. Skala związanych z tym potrzeb inwestycyjnych sektora jest szacowana na kilkadziesiąt miliardów euro...
To pionierski projekt w zakresie elektryfikacji ciepłownictwa w Polsce. Technologia power-to-heat wpłynęła tej zimy po raz pierwszy na zmniejszenie zużycia węgla i emisji CO2 w elektrociepłowni w Gdańsku.
W tegorocznym sezonie grzewczym miejską sieć ciepłowniczą w Poznaniu wesprze nowa inwestycja – akumulator ciepła, który niczym wielki termos zmagazynuje nadwyżki ciepła, które będą dystrybuowane przy wzroście zapotrzebowania mieszkańców na energię cieplną...
Tarnowskie Góry mają być pierwszym polskim miastem, które będzie korzystać z wodoru wytwarzanego z odnawialnej energii elektrycznej. Początkowo zielonym wodorem będą tam zasilane miejskie autobusy, a następnie lokalny system ciepłowniczy.