Magazyn energii w Żarnowcu bliżej budowy. PGE wybrało wykonawcę
To przełomowy projekt dla polskiej energetyki. Budowa ogromnego magazynu energii w Żarnowcu jest bliżej realizacji po tym, jak PGE wybrało firmę, która wykona tę inwestycję...
To przełomowy projekt dla polskiej energetyki. Budowa ogromnego magazynu energii w Żarnowcu jest bliżej realizacji po tym, jak PGE wybrało firmę, która wykona tę inwestycję...
W dzisiejszych czasach wytwarzanie energii przez prosumentów to nie tylko sposób na zmniejszenie rachunków za prąd, ale również krok w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju. Niestety, nadmiar wyprodukowanej energii wciąż pozostaje problemem...
Gospodarka wodorowa jest jednym z najważniejszych elementów transformacji energetycznej, która ma na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i walkę ze zmianami klimatycznymi. Wodorowy nośnik energii może być stosowany w wielu sektorach gospodarki, w tym w transporcie, przemyśle i energetyce.
Poszukujemy projektów fotowoltaicznych i wiatrowych o mocy co najmniej 30 MW z warunkami przyłączenia. Jesteśmy też zainteresowanie dzierżawą gruntów pod projekty fotowoltaiczne i wiatrowe o powierzchniach powyżej 40 ha.
Operator sieci dystrybucyjnych z północnej Polski zakończył etap prac terenowych związanych z powstaniem pierwszego w Polsce kompleksowego systemu sterowania siecią średniego napięcia. Projekt został zrealizowany przy udziale dofinansowania z Unii Europejskiej, które wyniosło prawie 200 mln zł.
W ubiegłym roku czołowa firma z rynku fotowoltaicznego w Polsce – Columbus Energy – wyraźnie odczuła zmianę sposobu rozliczeń prosumentów i związany z tym spadek inwestycji w domowe instalacje PV...
Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) udostępniły aplikację mobilną Energetyczny Kompas. Ma ona pomóc w planowaniu korzystania z urządzeń w sposób optymalny dla systemu elektroenergetycznego, środowiska i budżetu użytkownika.
Mitsubishi Electric rozszerza swoją serię pomp ciepła Ecodan o nową linię jednostek. Wykorzystują one propan w roli czynnika chłodniczego. Nowe urządzenia charakteryzują się wysoką wydajnością pracy przy bardzo niskich temperaturach.
Planowana nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii zawiera regulacje, które umożliwiają wprowadzenie nowego instrumentu wsparcia dla biometanu. Pozytywnie ocenia to Polska Organizacja Biometanu, która jednak zwraca uwagę na konieczność jeszcze odważniejszych zmian.
Grupa naukowców z belgijskiego instytutu badawczego Imec zaprojektowała system składający się z elektrolizera do syntezy wodoru oraz fotwoltaiki, z której zasilany jest elektrolizer (PV-EC). Sprawność generacji wodoru wyniosła 10 proc. Badacze sugerują, że pomysł może w przyszłości znaleźć zastosowanie komercyjne.
Zapraszamy na szkolenie i warsztaty praktyczne on-line: Dewelopment projektów fotowoltaicznych, które odbędą się w dniu 28 marca 2023 r.
Wzrost liczby domowych instalacji fotowoltaicznych, których w Polsce jest już ponad 1,2 mln, sprawia, że w słoneczne dni fotowoltaika u niektórych prosumentów może się wyłączać. Urząd Regulacji Energetyki radzi, jak temu zapobiec.
Program grantowy SOFIA to inicjatywa spółki Onde, która szuka młodych innowatorów. Chce im pomóc przekuć wiedzę i pomysły w praktyczne działania w obszarze transformacji energetycznej.
Spółka Energa Wytwarzanie z grupy Orlen zapowiedziała odłączenie swojego bateryjnego magazynu energii od farmy wiatrowej Bystra położonej koło Gdańska. Celem jest przyłączenie go bezpośrednio do sieci dystrybucyjnej i rozpoczęcie pracy w ramach rynku mocy.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz PKO Bank Polski podpisały porozumienie w zakresie projektów ekologicznych...
Koncern RWE ogłosił tegoroczny nabór w swoim globalnym projekcie Innovation Competition. Firma szuka rozwiązań w zakresie ekologii, integracji systemów i obiegu zamkniętego w morskiej energetyce wiatrowej.