Tyle zapłacimy za energię w 2025
W 2025 r. wchodzą w życie nowe zasady rozliczeń gospodarstw domowych za energię elektryczną. Jaka będzie cena energii od 1 stycznia? Jakie będą pozostałe opłaty na rachunkach za energię w 2025 r.?
W 2025 r. wchodzą w życie nowe zasady rozliczeń gospodarstw domowych za energię elektryczną. Jaka będzie cena energii od 1 stycznia? Jakie będą pozostałe opłaty na rachunkach za energię w 2025 r.?
Od kilku miesięcy trwa nabór wniosków o dotacje na domowe elektrownie wiatrowe i współpracujące z nimi magazyny energii w programie Moja Elektrownia Wiatrowa. Na razie wartość złożonych wniosków tylko w małym stopniu wykorzystuje budżet programu. Czy w takim razie szykowane są w nim zmiany?
Polski Alarm Smogowy opublikował najnowszy raport, w którym zebrał aktualne ceny paliw używanych do ogrzewania domów. W porównaniu do cen w poprzednim kwartale ceny wszystkich paliw stałych nieznacznie wzrosły, ale w zestawieniu z ubiegłym rokiem – spadły...
Jeden z brytyjskich browarów zdecydował się na instalację pompy ciepła, która ma doprowadzić do znaczącej redukcji wykorzystania paliwa i redukcji emisji.
Demonstracyjny projekt pływającej fotowoltaiki na morzu ma osiągnąć moc zainstalowaną aż 2 GW. Potężna elektrownia zajmie powierzchnię prawie 1900 hektarów.
Portfel uruchomionych akumulatorowych magazynów energii obejmuje 14 wielkoskalowych inwestycji. Znajdują się one w lokalizacjach strategicznych dla działania szwedzkiej sieci energetycznej.
Na Litwie powstała pierwsza wspólnota energetyczna, która zapewni bezpłatną energię elektryczną osobom doświadczającym ubóstwa energetycznego.
Niemiecki RWE zamierza zbudować elektrolizer, który przyczyniłby się do integracji lądowego systemu energetycznego z morską farmą wiatrową. Koncern uzyskał pozwolenie na budowę i ocenę oddziaływania na środowisko dla projektu.
W zeszłym miesiącu nieznacznie poprawiły się warunki rozliczeń prosumentów objętych net-billingiem. Obowiązujące ich ceny energii RCE były nieco wyższe niż w letnich miesiącach. Nie obyło się jednak bez kolejnych dni z ujemną ceną.
Rząd przyjął zmiany w zasadach dotacji w programie Stop Smog. Jego końcowymi beneficjentami mogą być właściciele domów jednorodzinnych. Koszt realizowanej w ich domach termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła może zostać pokryta z dotacji nawet w 100 proc.
Na mocy unijnej dyrektywy RED III Polska musi wyznaczyć tzw. obszary przyspieszonego rozwoju OZE. Resort klimatu zaproponował przepisy regulujące tę kwestię.
Duńska spółka European Energy wybuduje zakład produkcji zielonego metanolu. Projekt dofinansuje Komisja Europejska. Podpisanie umowy zaplanowano na początek przyszłego roku.
Goldbeck Solar Polska buduje jako generalny wykonawca dużą farmę fotowoltaiczną w formule cable pooling. Instalacja będzie dzielić punkt przyłączenia do sieci z farmą wiatrową.
Na Litwie rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie dla mieszkańców planujących zainstalować prywatne punkty ładowania pojazdów elektrycznych.
Należąca do Grupy R.Power spółka Quanta Energy zakończyła budowę elektrowni fotowoltaicznej dla producenta cukru. Zamierza on zredukować emisyjność w całym cyklu produkcji.
Nel Hydrogen Electrolyser, spółka zależna norweskiej firmy Nel, otrzymała z unijnego Funduszu Innowacyjnego dotację na uprzemysłowienie nowej generacji elektrolizerów ciśnieniowych.