100 mln euro na gigafabrykę czystych ogniw akumulatorowych
Giga Arctic to projekt wielkoskalowej fabryki ogniw do akumulatorów rozwijany przez norweską spółkę Freyr Battery. Inwestycja otrzymała pokaźne dofinansowanie z funduszy unijnych.
Giga Arctic to projekt wielkoskalowej fabryki ogniw do akumulatorów rozwijany przez norweską spółkę Freyr Battery. Inwestycja otrzymała pokaźne dofinansowanie z funduszy unijnych.
Zestaw do magazynowania energii od ZCS Azzurro oraz Pylontech – moc nominalna falownika 6 kW, pojemność magazynu energii 9,6 kWh.
Według danych agencji Infolink w ubiegłym roku globalne dostawy akumulatorów trzykrotnie przekroczyły pojemności zainstalowanych magazynów energii. I ten trend ma się utrzymywać.
Czy magazynowanie energii jest konieczne? Czy jest opłacalne? Po co nam magazyny? Czy nie możemy wytwarzać tyle energii, ile akurat w danym momencie potrzebujemy?
Spółka Green Capital SA, która rozwija projekty w obszarze odnawialnych źródeł energii, dwukrotnie zwiększyła moc projektowanego magazynu energii na Podkarpaciu. Będzie to jeden z największych magazynów w tej części Europy.
Z każdej perspektywy zrealizowany przy współpracy z Kehua projekt o mocy 100 MW/200 MWh zlokalizowany w chińskim Ligwu robi wrażenie. Inwestycja ta umożliwia ładowanie zieloną energią i rozładowywanie magazynów kontenerowych (Energy Storage System, ESS), wpływając na rozwój pustynnego regionu Gobi.
Zakład produkcyjny na zachodzie Niemiec wytwarzać ma do 100 tys. systemów magazynowania energii rocznie. W pełni zautomatyzowana fabryka obok ludzi zaangażuje do pracy roboty.
Trzy systemy do magazynowania energii w dużych projektach znalazły się wśród zwycięzców konkursu Interesolar Awards w kategorii ESS na tegorocznych targach Intersolar. Jeden z nich bazuje na bateriach wodorowo-bromowych – technologii, która nie była dotychczas stosowana na rynku magazynów energii.
Budowa wielkoskalowych bateryjnych magazynów energii przyspiesza zarówno globalnie, jak i w Polsce. Przykładem są projekty, które pojawiły się podczas ostatniej, grudniowej aukcji mocy. Po raz pierwszy 17-letnie kontrakty mocowe zdobyło wówczas pięć takich instalacji o łącznej mocy około 165 MW.
Amerykański producent włączył do swojej oferty rozłącznik sieciowy Tesla Backup Switch, który ma współpracować m.in. z najnowszą odsłoną magazynu energii Tesli Powerwall+. Urządzenie ma automatycznie wykrywać zanik napięcia w sieci i zasilać dom z baterii.
W Estonii rusza realizacja 10 pilotażowych projektów magazynowania energii elektrycznej i ciepła. Kraj ten zamierza do 2030 roku wytwarzać 100 proc. energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.
System długotrwałego magazynowania energii elektrycznej Form Energy postawi w stanie Georgia. Niebawem firma uruchomi także fabrykę baterii żelazowo-powietrznych w USA.
Japoński Panasonic przygotował nową generację swojego domowego magazynu energii Evervolt. Wraz z nową odsłoną swojej flagowej baterii producent oferuje urządzenie o nazwie SmartBox kontrolujące połączenie z siecią i zapewniające płynne przejście na zasilanie rezerwowe podczas przerw w dostawie prądu.
W jednym z belgijskich regionów budowany jest system magazynowania energii o parametrach 50 MW/200 MWh. Ma być gotowy w przyszłym roku. Pod względem pojemności będzie to największy bateryjny magazyn energii w Europie.
PCS to skrót od Power Conversion System i odnosi się do urządzenia lub zestawu podzespołów, które są odpowiedzialne za zarządzanie przepływem energii elektrycznej między bateriami a odbiorem zasilania...