Dotacje na pompy ciepła z nowymi kryteriami
NFOŚiGW szykuje zmiany w zasadach dotacji na pompy ciepła w programie Czyste Powietrze. Chce w ten sposób zadbać o lepszą jakość instalowanych urządzeń.
NFOŚiGW szykuje zmiany w zasadach dotacji na pompy ciepła w programie Czyste Powietrze. Chce w ten sposób zadbać o lepszą jakość instalowanych urządzeń.
Zainteresowanie pompami ciepła – jako alternatywą dla kotłów na paliwa stałe i płynne – w uzasadniony sposób rośnie w czasach kryzysów paliwowych...
Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe kilka lat temu uruchomiła na zarządzanych przez siebie budynkach największą miejską elektrownię słoneczną w Polsce. Teraz wykonano kolejny krok w celu zmniejszenia kosztów energii...
Jan Rosenow z think-tanku Regulatory Assistance Project (RAP) przeanalizował czynniki, które doprowadziły do tego, że Norwegia, Szwecja i Finlandia, mimo że mają najzimniejszy klimat w Europie, z powodzeniem używają do ogrzewania pomp ciepła...
Badacze z Korei Południowej opracowali system sterowania oparty na sztucznej sieci neuronowej, za pomocą którego byli w stanie podnieść wydajność pracy pompy ciepła. Jak tłumaczą, takie rozwiązanie może pomóc użytkownikom końcowym w redukcji kosztów ogrzewania.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt rozporządzenia określającego warunki dotacji dla firm planujących produkcję paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła lub magazynów energii. Zaproponowane warunki wykluczają jednak możliwość otrzymania dofinansowania dla większości polskich firm.
Nowe pompy ciepła marki Worcester Bosch oferują maksymalną moc cieplną do 30 kW. Zdaniem producenta, nowa seria nadaje się zarówno do nowych jak i poddanych renowacji domów jednorodzinnych. Ma sobie radzić równie dobrze w przypadku większych budynków, dzięki możliwości kaskadowania.
Kolejny producent zdecydował się zaoferować pompę ciepła typu powietrze-woda, która pracuje na propanie (R290) jako czynniku chłodniczym. Nowa pompa Samsunga ma się nadawać do wykorzystania w szerokim zakresie w budownictwie, oferując temperaturę wody zasilającej do 75 st. C.
Branżowe stowarzyszenie BWP twierdzi, że sytuacja niemieckiego rynku pomp ciepła pogorszyła się w ostatnich miesiącach. Jako sposób na pozytywną zmianę wskazuje zmniejszenie stawek za energię elektryczną dla tego sektora.
Międzynarodowa grupa badawcza zaprojektowała dwuźródłową pompę ciepła (DSHP), która oprócz powietrza atmosferycznego czerpie także temperaturę z powietrza wywianego z budynku. Podejście naukowców pozwoliło znacząco podnieść wydajność pompy, co pomogło zredukować koszty ogrzewania i obniżyć emisję CO2.
Naukowcy z Wielkiej Brytanii postanowili sprawdzić możliwość użycia pomp ciepła w procesach przemysłowych wykorzystujących systemy wodorowe. Konkretnie chodziło o zastosowanie pomp w celu zwiększenia opłacalności tych procesów.
Modernizacja i dekarbonizacja systemu grzewczego jest jednym z kluczowych elementów polityki klimatycznej UE. 8 września Bundestag przegłosował ustawę o ciepłownictwie, która oznacza koniec źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi...
Corab rozszerza portfolio produktów oferowanych pod własną marką o nową kategorię urządzeń grzewczych. Niebawem w ofercie pojawią się gruntowe pompy ciepła i zasobniki ciepłej wody użytkowej (c.w.u.).
Selfio wprowadziło na rynek kompletny zestaw ThermCube, który pozwala mieszkańcom domów szybko przejść na ogrzewanie pompą ciepła. Montaż systemu może odbywać się w formule DIY, co oszczędza koszty i czas.
W pierwszej połowie 2023 r. liczba wniosków o dofinansowanie do instalacji pomp ciepła spadła w Niemczech o połowę. Obywateli ma powstrzymywać przed inwestycją niepewność co do faktycznych warunków rządowego dofinansowania.