Pompy ciepła pomogą Europie w odejściu od rosyjskiego gazu. Ile ich potrzeba?

Pompy ciepła pomogą Europie w odejściu od rosyjskiego gazu. Ile ich potrzeba?
fot. Sunex

Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła wskazuje, że pod koniec 2024 r. w Europie działało około 26 mln domowych pomp ciepła. Jednocześnie organizacja wylicza, ile kotłów wykorzystujących paliwo kopalne trzeba by zamienić na pompę ciepła, żeby Europa mogła zrezygnować z gazu importowanego z Rosji. 

Tylko 7% europejskich gospodarstw domowych musiałoby zdecydować się na zainstalowanie pompy ciepła w miejsce kotła na paliwo kopalne, żeby zaoszczędzić 13 mld m3 gazu. To odpowiada ilości gazu, jaką Unia Europejska importuje z Rosji na cele ogrzewania domów i podgrzewania wody. Tak wynika z danych opublikowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (European Heat Pump Association, EHPA).

Poleganie Europy na importowanych paliwach kopalnych wystawia obywateli na łaskę niepewnych dostawców i niestabilnych cen. Musimy przejść na strategiczne bezpieczeństwo energetyczne poprzez zrównoważone, bezpieczne, wydajne, lokalne rozwiązania grzewcze. Potrzebna jest jasna strategia na szczeblu europejskim w celu przyspieszenia wdrażania pomp ciepła, a także ustalanie cen energii elektrycznej, które uczynią pompy ciepła najbardziej konkurencyjną opcją – podkreślił Paul Kenny, dyrektor generalny EHPA.

REKLAMA

Tyle pomp ciepła potrzeba w UE

Jak wskazuje EHPA, w Europie na koniec 2024 r. było zainstalowanych około 26 mln domowych pomp ciepła. Wspomniane 7% gospodarstw domowych, których decyzja o wdrożeniu tej technologii mogłaby się przyczynić do wstrzymania importu gazu z Rosji, w liczbach oznacza około 14 mln domów. Byłby to więc wzrost o około 55% względem stanu z końca 2024 r.

EHPA wylicza także, ile pomp ciepła pozwoliłoby poszczególnym krajom uwolnić się od konieczności korzystania z importowanego gazu do celów ogrzewania domów i podgrzewania wody. Wśród nich uwzględnia Polskę. Według EHPA dla Niemiec jest to 25,8 mln pomp ciepła, dla Włoch – 15,8 mln, dla Francji – 10,8 mln, Holandii – 6,6 mln, a Polski – 3,9 mln.

 

Zestawienie: Liczba pomp ciepła, która pozwoliłaby wskazanym krajom uwolnić się od importu gazu. Mapa: Podaż gazu ziemnego (kWh) na mieszkańca
Dane w lewym górnym zestawieniu: Liczba pomp ciepła, która pozwoliłaby wskazanym krajom uwolnić się od importu gazu. Mapa: Podaż gazu ziemnego (kWh) na mieszkańca. Źródło: EHPA

Cel: 60 mln pomp ciepła

Branżowa organizacja wylicza, że 26 mln pomp ciepła zainstalowanych w Europie zaoszczędziło w ubiegłym roku 24 mld m3 gazu (bcm). Przypomina jednocześnie, że celem UE na rok 2030 jest 60 mln wdrożonych pomp ciepła.

Dekarbonizacja ogrzewania i chłodzenia bezpośrednio przyczynia się do bezpieczeństwa energetycznego Europy. Szersze stosowanie pomp ciepła i lepsza wydajność domów mogą pomóc UE zmniejszyć wydatki na import paliw kopalnych o 60 mld euro do 2030 r. – skomentował Łukasz Koliński, dyrektor ds. zielonej transformacji i integracji systemów energetycznych w Komisji Europejskiej, podczas debaty na temat technologii pomp ciepła, która odbyła się w Parlamencie Europejskim.

Prawie 20% gazu w UE pochodziło z Rosji

Według danych EHPA w 2024 r. Unia Europejska zaimportowała łącznie 51,7 mld m3 gazu z Rosji, co stanowiło około 19% całkowitego importu gazu w UE.

W celu zastąpienia całego importowanego gazu wykorzystywanego do ogrzewania pomieszczeń domowych i podgrzewania wody Europa musiałaby zainstalować prawie 72 mln dodatkowych pomp ciepła.

REKLAMA

Pompy ciepła to setki tysięcy miejsc pracy w Europie

Jednak rozwój sektora pomp ciepła według EHPA wymaga wdrożenia rozwiązań zapewniających producentom i inwestorom stabilność i przewidywalność. Organizacja wzywa rządy państw europejskich do szybkiego wdrożenia polityki Europejskiego Zielonego Ładu bez zmian.

Jak wylicza EHPA, nadchodzący System Handlu Emisjami (EU ETS2) – który ustali cenę emisji dwutlenku węgla z ogrzewania i transportu – zapewni do 65 mld euro za pośrednictwem Funduszu Społecznego Klimatu na przyspieszenie wdrożenia pomp ciepła i innych czystych technologii. To zaś ma napędzać inwestycje w europejską produkcję i miejsca pracy (według organizacji będzie to ponad 416 tys. bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy).

Komisja Europejska: Możemy zaoszczędzić 60 mld euro

Jak wskazuje EHPA, pompy ciepła są do pięciu razy bardziej energooszczędne niż kocioł na paliwa stałe. Komisja Europejska obliczyła, że ​​większe wykorzystanie pomp ciepła i zwiększenie efektywności gospodarstw domowych pozwoliłoby zaoszczędzić 60 mld euro dzięki uniknięciu importu paliw kopalnych.

Przyspieszenie elektryfikacji ogrzewania ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia naszej zależności od rosyjskiego gazu, utrzymania naszej zależności od amerykańskiego LNG pod kontrolą i ostatecznie zbudowania bezpieczniejszego, bardziej zrównoważonego i przystępnego cenowo systemu energetycznego dla wszystkich obywateli, przedsiębiorstw i społeczności lokalnych – powiedział Thomas Pellerin-Carlin, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Bezpośrednio po inwazji Rosji na Ukrainę Międzynarodowa Agencja Energetyczna wydała 10-punktowy plan dla UE mający na celu zmniejszenie jej zależności od gazu ziemnego, w którym podkreśliliśmy, że pompy ciepła mogą zmniejszyć zapotrzebowanie na gaz o 7 mld m3 do 2025 r. Unia skutecznie obniżyła import gazu ziemnego o około 60 mld m3 w porównaniu z poziomami z 2021 r., a według najnowszej oceny MAE zmniejszone zapotrzebowanie dzięki zainstalowanym pompom ciepła stanowi aż 10% tej sumy – dodał Daniel Wetzel, szef jednostki Tracking Sustainable Transitions w Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

Szczegółowe informacje na temat wpływu pomp ciepła na spadek importu gazu do Unii Europejskiej można znaleźć w raporcie EHPA pod tym linkiem.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.