Będą zmiany w zasadach dotacji na pompy ciepła z Czystego Powietrza

Branża pomp ciepła skupiona w stowarzyszeniu PORT PC mocno krytykowała nowe zasady przyznawania dotacji na pompy ciepła i inne domowe urządzenia grzewcze, które zostały wprowadzone w największym krajowym programie termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła w polskich domach – Czyste Powietrze. Teraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada zmiany, które są zgodne z stanowiskiem przedstawicieli krajowego rynku pomp ciepła.
Na początku tego tygodnia wystartowała nowa edycja programu Czyste Powietrze. W nowej wersji programu wprowadzono szereg zmian – w tym dotyczących warunków przyznawania dotacji na domowe urządzenia grzewcze. Nowe wymogi w zakresie wymaganej certyfikacji mocno ograniczyły podaż modeli pomp ciepła, na które można otrzymać dofinansowanie. Z drugiej strony wśród innego rodzaju urządzeń grzewczych, które można objąć dofinansowaniem, pojawiły się takie, których efektywność energetyczna mogła nie zostać odpowiednio zweryfikowana.
O zmiany warunków dofinansowania urządzeń grzewczych w programie Czyste Powietrze apelowała zrzeszająca krajowy rynek pomp ciepła Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). Teraz informuje ona o zmianach, które mają być efektem działań branży – w tym skierowania pod koniec 2024 r. skargi do Komisji Europejskiej.
Pompy ciepła bez dodatkowych badań
Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PC informuje, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało w korespondencji do organizacji branżowych wycofanie się z wymogu przeprowadzania dodatkowych badań pomp ciepła w warunkach niskotemperaturowych. Ten warunek, zdaniem PORT PC, ograniczał swobodę konkurencji rynkowej i był niekorzystny dla producentów pomp ciepła. Jak tłumaczy organizacja, został on ponadto wprowadzony z naruszeniem wcześniejszych ustaleń zawartych w porozumieniu z grudnia 2023 roku, którego stronami były NFOŚiGW oraz trzy organizacje branżowe: PORT PC, SPIUG i IGU OZE.
PORT PC informuje, że zmiany wprowadzone w ramach ostatniej reformy programu Czyste Powietrze skutkowały sztucznym ograniczeniem dopuszczalnego typoszeregu pomp ciepła, a także wprowadzeniem wymogu wykonywania dodatkowych badań efektywności pomp ciepła w warunkach niskotemperaturowych (dla ogrzewania podłogowego). Jak podkreśla stowarzyszenie, ten wymóg nie wynikał ani z zawartego porozumienia, ani z przepisów unijnych (dotyczących etykiety energetycznej ELD), nie był stosowany w innych krajach Unii Europejskiej, a jednocześnie podwyższał ogólne koszty badań urządzeń o co najmniej 100%, chociaż – jak zapewnia PORT PC – z punktu widzenia potwierdzenia jakości pomp ciepła takie badania są zbędne.
Teraz jednak z programu Czyste Powietrze wymóg wykonywania dodatkowych badań efektywności pomp ciepła w warunkach niskotemperaturowych ma zostać wycofany.
Dofinansowanie tylko na urządzenia grzewcze z bazy EPREL
PORT PC wskazuje także na zapowiedź innej zmiany, o której poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dotyczy ona natychmiastowej zgodności nowo wprowadzanych na listę ZUM produktów grzewczych z bazą EPREL.
Organizacja reprezentująca krajową branżę pomp ciepła wyraziła jednocześnie sprzeciw wobec przewidzianego przez NFOŚiGW długiego okresu weryfikacji produktów już znajdujących się na liście ZUM, który ma sięgać niemal do końca tego roku (do 15 grudnia 2025 r.).
Analiza prawna, na którą powołuje się PORT PC, wskazuje, że produkty nieznajdujące się w bazie EPREL nie zostały legalnie wprowadzone do obrotu rynkowego i nie mogą być objęte dofinansowaniem. W związku z tym PORT PC, jak również inne branżowe organizacje (SPIUG i APPLiA Polska) apelują o jak najszybsze usunięcie ich z bazy ZUM.
Wrócą certyfikaty HP Keymark, EHPA Q i Eurovent?
Zmiany zapowiedziane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, o których informuje PORT PC, dotyczą również respektowania w programie Czyste Powietrze europejskich certyfikatów jakości dla pomp ciepła: HP Keymark, EHPA Q i Eurovent.
PORT PC, SPIUG i APPLiA Polska, doceniając najnowszą decyzję o uznawaniu tych certyfikatów w trzech z czterech kategorii pomp ciepła, jednocześnie apelują o pełne odblokowanie możliwości ich stosowania również dla największej i najważniejszej z punktu widzenia konsumenta kategorii pomp ciepła typu powietrze-woda przeznaczonych do ogrzewania budynków. Zwracają przy tym uwagę, że do chwili obecnej nie przedstawiono żadnych formalnych zastrzeżeń wobec tych znaków jakości.
.
.
Największe krajowe stowarzyszenie branży pomp ciepła podkreśla, że certyfikaty HP Keymark, EHPA Q i Eurovent są uznane w całej Unii Europejskiei i charakteryzują się one wyższymi wymaganiami w zakresie kontroli jakości pomp ciepła niż te określone w dokumentach programu Czyste Powietrze.
- Brak ich uznania w Polsce narusza zasadę wzajemnego uznawania oraz stanowi istotną barierę dla uczciwej konkurencji na rynku urządzeń grzewczych, ograniczając w ten sposób ofertę konsumencką - ocenia PORT PC.
PORT PC konkluduje w stanowisku przesłanym do naszej redakcji, że decyzja o wycofaniu się z dodatkowych wymogów badań "jest właściwa, choć zdecydowanie spóźniona, ponieważ doprowadziła do wygenerowania dodatkowych zbędnych kosztów oraz do obciążenia dodatkową pracą wielu producentów pomp ciepła".
Więcej o zasadach dofinansowania w najnowszej wersji programu Czyste Powietrza w artykule: To kluczowa zmiana w Czystym Powietrzu. Bez tego nie będzie dofinansowania.
Piotr Pająk
piotr.pajak@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.